avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate Dorin V

Activitate Dorin V

Buna ziua.
In primul rand multumesc pentru raspuns. Raspunsul acesta il banuiam ... eu doream in schimb altceva. Inainte de a sta la "masa tratativelor" cu ceilalti mostenitori, am vrut sa stiu daca exista posibilitatea sa am un act oficial prin care imi sunt recunoscute calitatea si dreptul de mostenitor (asupra a 1/3 din suprafata de pamant inscrisa in Titlul de proprietate), fara a fi implicati in vreun fel ceilalti mostenitori sau acest drept/calitate se dobandeste fara nici o problema (fara a fi nevoie de vreun act oficial) asta datorita decesului parintelui meu sau acest act se obtine doar dupa convocarea celorlati mostenitori si dezbate/instanta etc.?
Multumesc.
Mostenire, drept de mostenitor asupra unei suprafete de pamant
Buna ziua.
Doresc sa stiu care ar fi pasii de urmat, pentru a-mi fi recunoscuta calitatea si dreptul de mostenitor asupra unei suprafete de pamant. Mentionez urmatoarele: sunt 3 (trei) mostenitori ai suprafatei totale de pamant, toti 3 (trei) fiind decedati. Sunt in viata fiii/fiicele celor 3 mostenitori, eu fiind unul dintre acestia. Fiind unul dintre fiii/fiicele mostenitorilor, practic mi-ar reveni 1/3 din mostenire. Mentionez ca am facut dezbaterea mostenirii - eu fiind singurul mostenitor al unuia dintre cei 3 mostenitori - dar fara pamantul despre care intreb, nestiind si neavand la data dezbaterii mostenirii, cunostinta de acest lucru. Ulterior, dupa aproape 6 ani, am dat de o copie a titlului de proprietate cu privire la acest pamant.
Sper ca am fost destul de clar in cele expuse iar daca sunt intrebari la care pot raspunde pentru clarificari, cu cea mai mare placere pentru a-mi rezolva problema mea.
Multumesc.