avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1882 soluții astăzi
Forum Activitate Dyla

Activitate Dyla

Salut ! Cum ai sau daca ai rezolvat cu numerele auto sa nu iti mai vina amenda de rovinieta???

CountPorcula1987 a scris:

Buna ziua, astazi mi-a venit prin posta o amenda de rovinieta pentru o masina care am vandut-o in 2010 (amenda e din iulie 2014). In 2010 de fapt am vandut sasiul masinii pentru recarosare si am dat si numerele (greseala mea). Contractul facut a fost unul normal de vanzare/cumparare (greseala a fost ca l-am crezut pe cumparator ca pt recarosare ii trebuie numerele). El se pare ca nu a trecut masina pe el. Amenda de rovinieta a venit pe mine desi masina nu o mai am din 2010.
La finante cred ca cu impozitul e la fel. Va rog daca se poate sa ma ajutati/corectati cu seria de pasi pe care vreau sa o fac:

1)Voi contesta amenda in instanta atasand copie dupa contractul de vanzare/cumparare. Desi nu stiu exact cum sa formulez plangerea/cererea, am gasit ceva chestii pe site dar toate se refereau la roviniete platite dupa, sau mai multe amenzi de rovinieta primite intr-uni interval scurt,... nici una nu semana cu problema mea.
2)Voi merge la finante sa vad in ce stare e impozitul platit/neplatit, oricum si acolo voi prezenta contractul de vanzare cumparare. Aici nu stiu,... daca impozitul e neplatit din 2010 trebuie eu sa il platesc, cineva m-a sfatuit sa nu ma las si sa amenint cu instanta.
3)Ii voi trimite o recomandata cumparatorului in care il instintez sa treaca masina pe el. Problema e ca din comoditate la biroul unde am facut actele de vanzare/cumparare nu i-a trecut in contract toata adresa, doar nume, serie si nr buletin, judetul si comuna. De aici nu mai stiu,... ce pasi trebuie sa urmez pentru a instraina/radia (nu imi pasa) masina de pe mine. Trebuie sa il informez ca vreau sa radiez masina sau pot direct,... sincer nu imi pasa ca nu mai poate circula cu masina (astfel de gunoaie asa merita), dar cineva m-a sfatuit sa fac asa,... dvs. ce ziceti? Va multumesc pentru sfaturile date,....

Buna ,am vandut o masina si am lăsat numerele pe masina de un an am platit 4 roviniete !! Cum pot sa radiez numerele auto !!