avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate Gheorghiescu

Activitate Gheorghiescu

buna ziua , am o problema legata de vanzarea unei proprietati care are un drum de servitute . incerc pe scurt sa explic : bunicii mei au cumparat o proprietate in anul 1939 in care se face referire ca vanzatorul acorda drept de trecere cu latimea de 3m .acelasi lucru este ragasit si intr-un contract anterior de vanzare din 1936 . problema este ca un notar a spus ca nu se poate vine imobilul deoarece nu are drum de acces probabil s-a pierdut . in anul 2021 am solicitat o expertiza topografica extrajudiciara in care acest drum exista din 1911 .va rog , ce as putea face ?
Răspuns la discuția INSELACIUNE VANZARE CASA
acelasi lucru am patit si eu in Arges , casa au zis ca-i din caramida poroterm ,asa era si in DTAC dar in realitate este din BCA si OSB .ce este de facut ?
Dl. Goe dupa ce am patit ce am patit datorita "naivitatii mele" m-am documentat si inclin sa va dau dreptate dar trebuie incercat . pe internet sunt destule articole care incrimineaza si scot la lumina diferite fapte ale unor "notari". NU doresc sa arunc cu noroi pe aceasta breasla , pana la aceasta experienta dureroasa financiar , am intalnit notari in fata carora ma voi pleca cu adanc respect si-n fata actelor facute de dumnealor nu au avut ce obiecta nici macar instantele . stiu ca in toate categoriile profesionale exista si "uscaturi" trebuie sa facem in asa fel incat sa atentionam pe cine si cat putem asupra "profesionalismului ' acestora. am sa sesizez unnp si o sa vad ce se intampla . multumesc pt raspun domnule Goe
stimata doamna din raspunsurile dumneavoastra : "daca ma stiam suspicios de ce nu am mers la notarul ales de mine" ,"ca totul time de practica zonei respective' (atunci de ce mai avem legi ,oug etc daca fiecare face cum i se nazare ) ,in "cazul dumneavoastra intra la zidarie "(acest aspect nu este trecut ,este doar o supozitie )(vorbiti cu un evaluator imobiliar si o sa va lamureasca pt viitor) iar problema dumneavoastra ramane fiica vanzatorului ?. mentionez ca aceasta a fost prezenta si nu si-a adus aportul la tranzactie sub nici o forma . argumentele si sfaturile pe care eu le cer pe acest site trebuie sa fie in primul rand in conformitate cu legea si dupa aceia sa fie logice . doamna va rog cu respect , ca vad cum aceasta discutie cu dumneavoastra nu duce la nimic constructiv si devine prea personala , sa ii punem punct .
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
incredibilile sunt argumentele dumneavoastra doamna R
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
pt credit ipotecar nu trebuie evaluata casa ?este diferenta intre o casa de caramida si una de paianta ?
multumesc pt raspuns . de curand am o casa de vanzare si am mers cu potentialul cumparator la notar sa verifice actele . in dosar am toate actele + certificat de urbanism ,planurile topo din 1911 pana azi ,autorizatiile de constructie si extindere, autorizatie de depozitare materiale , hotarari judecatoresti,cartea imobilului,plamurile casei,contractele de vanzare ,actele de donatie etc , dosarul are aproximativ 10 cm grosime .de ce eu pot oferii transparenta totala iar in alta situatie altul vine cu 3 hartiute ? am sa vad ce pot face dupa ce vorbesc cu un avocat
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca eu am sa va vand un sac cu iarba spundu-va ca in sac este carne de vanat , ce faceti ? eu va vand sacul , corect? draga doamna concluzia dumneavoastra este departe de realitate "daca va stiti suspicios " , nu caut un tap ispasitor ci doresc sa gasesc o rezolvare . daca asta este realitatea nu mergeam pe incredere cu acesti oameni . dupa ce m-am documentat am inteles ca un contract are anumite parti componente : stabilirea partilor, pret ,date de identificare,amplasament,istoric ...... precum si din ce este construit imobilul . referitor la alegerea notarului a fost la latitudinea vanzatorului ..... din acelasi motiv ...deoarece eram prea" suspicios" . Daca dumneavoasta ati inteles ca am ceva cu brasla notarilor sa-mi fie ierat , dar puteti intelege de ce sunt atatea spete in tara asta unde cei care au bani si relatii nu mai au teama de lege , chiar cu sustinerea unora care ar trebuii sa o aplice si sa o pazeasca .stiu ca nu o sa-mi dati dreptate dar in sinea dumneavoastra stiti care este adevarul , ca tot romanul .
poate aveti dreptate dar este logic,normal,moral si deontologic ca notarul sa-mi furnizeze toate informatiile legate de tranzactie . corect? iar imprumutul pe care doream sa-l fac era pentru imbunatatirea imobilului .
Multumesc domnule Trandafir2 , am sa incerc sa vorbesc cu un avocat .pretul pe care l-am achitat pe imobil este f mare pt ce am primit ( 87,500)