avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate JorjMilan

Activitate JorjMilan

Răspuns la discuția Dovada este valabila inca?
Nu este problema de redobandire (nu am cum sa o dau deci am sa astept 90zile).
Problema este de faptul daca eu in momentul de fata pot sa conduc cu aceasta dovadaexpirata" pe care o am, fiindca inca suntem in stare de alerta sau nu mai pot fiindca mi s-a clasat dosarul.

ynocentta a scris:

Va confruntati cu situatie speciala deoarece detinatorii de permise de conducere emise de alte state,legal cand intra pe teritoriul romanesc detin obligatii speciale
In cazul in care detinator de permis conducere emis de alt stat este implicat in eveniment rutier,acesta poate redobandi permisul numai in anumite conditii-legal prevazute

Buna, in data de 17/07/2021 dupa un accident rutier cu victime vatamate, din culpa, mi s-a suspendat permisul timp de 90 de zile.
Natural, mi s-a dat o dovada cu drept de circulatie valabila 15 zile.
Mi s-a deschis un dosar penal care a fost clasat la sfarsitul anului 2021.
As dori sa stiu daca aceasta dovada este inca valabila privind faptul ca mi s-a spus ca e valabila pe toata starea de alerta.
Valabilitatea era din 17/07 pana in 01/08, permisul, fiind de Italia, a fost trimis inapoi in tara respectiva, in caz ca conduc de nevoie si am aceasta dovada care este expirata, si daca sunt oprit de corpul rutier la un control, o sa am probleme sau nu?

Va multumesc.