avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1313 soluții astăzi
Forum Activitate tudansa

Activitate tudansa

Va multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca pot contracta orice expert autorizat pentru expertiza pe care o atasez chemarii in judecata sau instanta va dispune expertiza tehnica judiciara, ulterior introducerii actiunii?

Voinea Liviu a scris:

Pare vesnica problema a coloanei comune...
Chemati in judecata si vecinul si asociatia.
Expertiza prin care sa se stabileasca daca este avarie la parte comuna sau nu.
99% va fi parte comuna,obligare asociatie la reparatie.

Buna ziua,

De cativa ani buni ma confrunt cu inundatii in baie, din tavan. Am contactat administratia care spune ca este de la vecinul de la etajul superior dar acesta spune ca este teava comuna a blocului, el inlocuindu-si recent instalantia sanitara.
Intre timp, pe langa faptul ca apa deja siroieste pe perete in baie, aceasta s-a infiltrat si in tavanul din restul casei, producand igrasie si afectand pana si instalatia electrica.
Cum nu vad alta solutie decat chemarea in judecata, va rog sa imi spuneti daca este suficient sa chem un instalator/inginer constructor autorizat pentru a face o constatare scrisa a daunei sau trebuie sa fie expert tehnic judiciar?
Imi mai puteti spune, va rog, in afara de chemarea in judecata propriu-zisa, ce altceva (documente, probe) trebuie sa mai adaug la dosar? Mentionez ca nu mai am dovezile ca am contactat administratia, respectiv vecinul de sus fiindca au avut loc acum cativa ani, apartamentul fiind nelocuit de atunci.
Va mutumesc.