avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Activitate MariaRia

Activitate MariaRia

Problema mea este urmatoarea: Locuiesc la casa. Suntem 2 proprietari, etaj si parter. Cel de la etaj s-a apucat de renovare. Ceea ce ma deranjeaza nu este zgomotul, caci s-au mai facut renovari in jurul nostru, chiar si eu am facut renovari, si stiu cum este. Ma deranjeaza teribil mizeria de pe casa scarilor. Nu sunt obisnuita cu atita praf si mizerie. Cel care renoveaza lasa usa apartamentului deschisa si pe acolo vine tot praful, apoi il care in jos pe scari. Evacuarea molozului si aducerea materialelor se face tot pe casa scarilor (parte comuna). La sfirsitul zilei nu se curata. Totul este plin de praf, incepind cu clantele usilor, pervazele ferestrelor (ma refer la parter unde locuiesc eu). Nu avem nici o perioada aproximativa a renovarii, ci doar un anunt in care suntem informati ca renovarea se face conform Legii 50 (pe care am citit-o). Cum pot evita sa stau in mizeria asta (subliniez ca tot acest praf este carat si in locuinta mea, ba mai mult patrunde si in interiorul locuintei mele. Nu as vrea sa intru in conflict cu proprietarul (care este arhitect) dar nici nu pricepe ca ceea ce face nu e corect fata de noi care locuim de 70 de ani aici. El nu sta aici, ci vine doar din cind in cind, iar muncitorii dupa 8 ore de munca pleaca si noi raminem in mizeria asta. Multumesc ca ati avut rabdare sa citit si va rog frumos sa ma sfatuiti.