avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiDragomir

Activitate MihaiDragomir

Incidentul s-a petrecut în felul urmator:

Pe data de 19.02.2022, am fost la țară , pentru a face parastasul tatălui meu. Mașina am parcat-o pe podișcă, în fata porții . În ziua respectiva pe la ora 20:30, un vecin a deschis porțile sa iasă cu mașina din curte și atunci i-a ieșit câinele agresiv din curte și a atacat un grup de copii care mergeau pe strada. Atunci pentru a se apara, copiii s-au urcat pe mașina mea parcata în fata porților pe podișcă. Copiii mi-au avariat capota și plafonul mașinii, iar câinele încercând sa ajungă la ei pentru ai mușca a sărit pe mașină și a zgâriat-o. Ca avarii avem : - capota îndoită, plafon îndoit, aripa stânga spate zgâriata, aripa dreapta spate zgâriata, ușa stânga spate zgâriata, ușa dreapta spate zgâriata, ușa stânga fata zgâriata.
Precizez ca am înregistrările de pe camerele de supraveghere în care se pot vedea cele întâmplate de la început pana la final. După cele întâmplate abia pe data de 28.02.2022 am reușit sa întru în posesia filmarilor, iar pe data de 03.03.2022 am depus plângere la politie, la postul de poliție pe raza căruia s-a întâmplat incidentul. (nr înregistrare 2456624/03.03.2022), de atunci nu am primit nici-o veste. Proprietarul câinelui nu dorește sa rezolvam problema pe cale amiabila. Între timp am reușit sa scot și un deviz de reparație de la un service micuț, iar costul reparației se ridica undeva la 3100 lei. În reprezentanța skoda mi s-a spus un cost estimativ de 8000-10000 de lei, deoarece plafonul mașinii ar trebuii înlocuit, iar acesta este cel mai scump. Cum trebuie procedat mai departe?