avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1898 soluții astăzi
Forum Activitate Mircea Marin

Activitate Mircea Marin

Buna ziua
Mi s a comunicat Hotărârea prin care se spune că amiabila mea este valabilă chiar daca a intervenit bordura și astfel mi se anulează Art.79 alin3 lit b
In schimb se menține P. V. unde sanț sancționat conf Art.101 alin 3 lit a cu 6 puncte amenda și suspendarea permisului pe 60 zile datorita faptului că citez exact că în Hotărâre ,, eu mi am recunoscut fapta că sunt vinovat având cedează trecerea "
Oare e posibil sa faci amiabila fara să fie un vinovat
Mulțumesc , se poate face Apel ?
Buna ziua
În primavara acestui an va scriam despre un accident de circulatie in care eu am fost implicat cu un alt sofer din care au rezultat doar pagube materiale la cele doua masini , vinovatul fiind eu deoarece am avut cedeaza trecerea la o intersectie
La insistentele pagubitului mi s a propus o întelegere amiabila de accident pe care am acceptato cu semnarea amiabilei din partea la amandoua partile .Accidentul s a produs ziua la ora 14,10 min dar seara pagubitul s a prezentat la politie si a solicitat P.V. de accident.Dupa 20 de zile am primit citatie de la politie sa ma prezint si am fost sanctionat conf. Art.101 alin.3 lit.a cu 6 puncte amenda si suspendarea permisului pe 60 zile
Apoi s a mai adaugat pt. neprezentarea in 24 de ore sa declar accidentul ,conform Art.79 alin.1 lit.b suspendarea permisului cu inca 30 zile , deci total 90 zile de suspendare
Am depus contestatie la judecatorie si in urma judecarii procesului mi s a admis cererea de anulare in parte a P.V. emis de Politie si s a anulat sanctiunea prevazuta de Art.79.alin.1 lit.b si sanctiunea complementara de suspendare a permisului pe 30 de zile . În rest se mentin celelalte sanctiuni di P . V.
Întrebare ; se intelege ca amiabila a fost luata in considerare nu trebuia sa ma prezint la politie atunci de ce a ramas sanctiunea de 6 puncte amenda si permisul suspendat pe 60 zile ?
Va reamintesc ca eu am anuntat accidentul telefonic chiar in ziua lui si mi s a spus ca daca am ajuns la intelegere amiabila nu e nevoie sa ma prezint la politie

Multumesc

Si cand ma gandesc ca se pune accent pe intelegere amiabila in mediul online sa tot ai incredere in oameni si politie
De fapt mi s a spus că amiabilă s a anulat datorita faptului ca bordura i a a variat masina pagubitului considerânduse al 3 obstacol

latka a scris:

Depuneti plingere contraventionala impotriva PV de contraventie in care cereti anularea acelui proces verbal, anexind copie dupa formularul de constatare amiabila. Dupa depunerea plingerii, cu dovada faptului ca aveti dosar in instanta mergeti si va ridicati permisul de la politie, asa cum scrie la art. 118 din OUG 195/2002. In plingere scrieti ca motivarea in drept a cererii dvs. este art. 79 alin 2 litera a din OUG 195/2002, adica faptul ca ati incheiat constatarea amiabila.
Articolul 79
(1) Conducătorii de vehicule implicați într-un accident de circulație în urma căruia au rezultat numai avarierea vehiculelor și/sau alte pagube materiale sunt obligați:
a) să scoată imediat vehiculele în afara părții carosabile ori, dacă starea vehiculelor nu permite acest lucru, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-le prezența;
b) să se prezinte la unitatea de poliție competentă pe raza căreia s-a produs accidentul în termen de cel mult 24 de ore de la producerea evenimentului pentru întocmirea documentelor de constatare.
(2) Se exceptează de la obligațiile prevăzute la alin. (1) lit. b)*):
a) conducătorii vehiculelor care încheie o constatare amiabilă de accident, în condițiile legii;

b) conducătorul de vehicul care deține o asigurare facultativă de avarii auto, iar accidentul de circulație a avut ca rezultat numai avarierea propriului vehicul.
[ link extern ]

Bună ziua
Am fost implicat într un accident auto cu alt auto eu neacordand prioritate de trecere . La insistentele pagubitului ne am inteles la amiabila pe care am semnato ambele parti in prezenta martorilor
Eu am anunțat telefonic poliția despre locul accidentului și faptul că masina pagubitului a părăsit carosabilul dupa ce m a lovit și a trecut peste bordura lăsând mizerie pe spațiul verde fără a provoca daune materiale pe domeniul public
Mi s a spus de la poliție că nu este nevoie să mă prezint la poliție după cele intamplate
După 25 zile de la accident am primit citatie la poliție să mă prezint unde am fost sancționat pt faptul că nu m am prezentat să declar accidentul în 24 ore , 6 puncte amenda și suspendarea permisului pe 90 zile
Mi s a zis că pagubitul s a prezentat în seara accidentului la poliție a declarat accidentul ba mi a facut reclamație că nu i am prezentat documentele
Vă rog ce se mai poate face in aceasta situatie