avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate MSebastian

Activitate MSebastian

Buna ziua.
Am o mare nelamurire si v-as ruga din suflet sa ma ajutati daca este posibil.
Am incheiat un contract de colaborare, prestari servicii de intermediere imobiliara intre SRL-ul pe care il detin si o agentie imobiliara. Ideea este in felul urmator: dupa perioada de training oferita de catre agentie fara costuri, am ajuns la semnarea contractului respectiv. Dupa ce l-am citit si s-au facut unele modificari in contractul respectiv, am convenit ca sunt de acord cu acestea si am semnat pe fiecare pagina in parte si pe ultima pagina a contractului respectiv, dar in dreptul agentiei nu s-a semnat, invocand drept motiv faptul ca acolo trebuia sa semneze o alta persoana care nu era prezenta in momentul respectiv si ca se va semna de catre aceasta persoana ulterior, peste cateva zile. Fupa acestea a trecut o perioada de aproximativ 2 saptamani si din anumite cauze am decis sa reziliez contractul cu agentia respectiva. In momentul in care am predat toate actele puse la dispozitie de agentie mi s-a spus ca acel contract nu trebuie/nu poate fi reziliat pentru ca si-a pierdut valabilitatea, deoarece nu a fost semnat de ambele parti. Problema este ca eu ma tem sa nu fiu tras la raspundere pentru nerespectarea unor clauze prezente in contract. Pe scurt intrebarea mea este, Acest contract este valabil si ar trebui sa obtin un act care sa dovedeasca incetarea conditiilor contractuale sau nu este valabil si atata timp cat am exemplatul meu personal care nu este valabil, ei nu pot sa ma traga la raspundere pentru nimic ?