avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate Pete579

Activitate Pete579

Buna Ziua
Atit eu cit și soțul meu suntem Cetățeni Canadieni/Romani
Va scriu deoarece ca și Cetățean Roman ma aflu in imposibilitatea de a obtine un pașaport românesc sau buletin de identitate Românesc din cauza omiterii al doilea meu prenume(cum este pe certificatul românesc) pe certificatul de căsătorie eliberat in 1997 in Chicago Illinois(lucru ce m i s a spus in Chicago ca nu se poate modifica)
Atunci nu am dat importantă acestei tehnicalitati iar acum m i se spune ca nu pot înregistra in România acest certificat datorită lipsei al doilea Prenume al meu de pe acest certificat,hence refuzul de a mi se elibera un act de identitate românesc din cauza ca ,certificatul nu mi l pot înregistra in România
Menționez ca pe pașaportul și ȘI-N canadian am asumat numele de familie al soțului pe baza certificatului de căsătorie din Chicago!
Situația este foarte twisted din cauza unei simple tehnicalitati de acum 25 de ani!
De la direcția Pașapoarte și Evidenta populației România mi s a spus ca singura soluția ar fi sa ma duc in Romani(lucru imposibil pt mine) și sa cer retragerea celui de al doilea Prenume de pe certificatul de naștere și atunci doar atunci as putea înscrie certificatul de căsătorie SUA in România și apoi BI!
Toate acestea cer enorm de mult timp (nedisponibil)
Ce altceva as mai putea face in cazul meu specific?