avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate emil.popescu17tm

Activitate emil.popescu17tm

Răspuns la discuția Act de mostenitor
Ar mosteni si tatal vitreg ceva, chiar daca initial proprietatea e numai pe numele tatalui natural?
Puteti spune aproximativ care e cota parte?
Multumesc.
Buna seara, as vrea sa stiu si eu daca pot ataca un act de mostenitor.
Avem o proprietate pe numele doar al tatalui care a decedat, mama s a recasatorit, dar a decedat si ea, si in urma cu 6 luni inainte de a deceda, fiind bolnava, a fost presata de tatal vitreg sa dezbata mostenirea pentru a avea si el parte la casa respectiva, exista vreo posibilitate sa atacam (eu si fratele meu) acest act cu martori, tatal vitreg sa nu aiba parte din mostenire? Vreau sa mentionez ca el a declarat ca nu renunta, chiar daca MORAL nu are nici un drept si are si alte proprietati doar pe numele lui.
Buna ziua, As vrea sa stiu daca pot ataca un act de mostenitor, in cazul in care unul din mostenitori a declarat ca e necasatorit (el fiind casatorit, dar casatoria a fost oficializata in strainatate, si inregistrata in Romania ulterior dupa primirea actului de mostenitor) si care ar fi consecintele? Decizia de a face fals in declaratie a fost datorita presiunii si deoarece durata inregistrarii casatoriei in Romania dura mult timp. Multumesc.