avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea A.86

Activitate Andreea A.86

Credeti ca am scris de plictiseala? Este foarte adevarata ,,povestea" mea. Am vrut sa verific cumva, ca este asa cum am si crezut de altfel, ca pur si simplu ilegal asa ceva. Va multumesc!

Adam Grecu a scris:

Doamna, dvs. glumiti cu noi? Cum sa fie asa ceva?
Acum, serios, am mai vazut asa ceva - o cutie pusa de furnizor(i), in care proprietarii, pun "fluturasii" pentru declararea consumului de apa, sau alte chestii de genul acesta, dar este cu totul altceva.
Mergeti la sediul as. prop., discutati cu presedintele (actiunea se petrece pe spatiul comun - in responsabilitatea as. prop.), reclamati pe cei care au venit cu aceasta ideie geniala, discutati cumva la sediul postei, pentru ca postasul sa foloseasca cutiile postale , proprii fiecarui proprietar.
Eu as anunta si sectia de politie de care apartineti - reclamatie scrisa cu nr. de inregistrare. Rugati sa va ajuta si sa se ia masuri impotriva celor care au avut aceasta idee!
Succes!

Stiti cumva un numar de lege, o lege care sa arate ca nu este legal ce s.a facut?
Da, fiecare locatar are casuta proprie.
Multumesc de raspuns!

ynocentta a scris:

Atat timp cat fiecare proprietar beneficiaza de casuta postala proprie ,hotararea de instalare cutie postala comuna este abuziva
Sesizati oficial presedintele de asociatie

Buna ziua! Am o nelamurire. Recent, pe usa de la intrarea in bloc, s.a montat o cutie postala COMUNA, chiar daca fiecare locatar are casuta lui separata. Cutia s-a montat pe interiorul usii iar usa s-a decupat pt a putea fi bagate scrisorile. Pe usa, pe dinafara s-a scris ,,cutie postala pentru rds, e-on, enel, corespondenta proprietari, asociatie". Intrebarea mea este urmatoarea... Este legala acea casuta comuna daca noi proprietarii nu am fost intrebati si tot o data nu ne-am dat acordul? Adica corespondenta este ceva personal, iar eu nu doresc ca toata lumea sa aibe acces la facurile mele, corespondenta mea, si nici nu cred ca este ok ca toata corespondenta care apartine asociatiei (administratorului) sa fie la accesul tuturor (pot disparea). Existe o lege care sa avizeze acest lucru? Mentionez ca acea casuta a fost montata de catre 2 locatari + un membru din comitet.din dorinta lor, fara a ne intreba