avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Activitate Georgegeogeo

Activitate Georgegeogeo

Ce liste sa se faca, eu si cu un alt vecin am umblat din usa n usa sa strangem banii de facturi si in ultimile 3 luni am pus din buzunar sa ajung la suma totala ca nu raspund si nu vor sa dea bani. Asa sunt oamenii. Am gasit administrator ca dorea sa vina si la noi si nu au vrut. Oricum asta nu mai contează acum. Subiectul meu se reverea la altceva.

vali m a scris:

Si cine face listele? Administrator nu este greu sa angajeze asociatia... Dar dc sunt oameni de genul '' dc sa dam bani la altii, ne gospodarim singuri...''

Buna ziua,
Nu mai este nici Administrator, nici Presedinte, si au dat demisia acum jumate de an. Stampila e in seif si usa inchisa

vali m a scris:

Administratorul poate sa va dea adeverinta.
Dar stampila asociatiei la cine este?

Buna ziua! As putea vine un apartament daca nu mai avem personal la asociatie ca si au dat demisia toti acum 5 luni, toate utilitatile sunt individuale, achitate la zi, singura utilitate comuna este lumina pe scara pt care am chitanta ca e platita la zi. Stiu ca legea 196/18,art 33 prevede ca prin declaratie notariala se poate face asta. Adeverinta de la asociatie aceste lucruri prevede? Ca nu am datorii la apa, lumina pe scara, (de salariile personalului nu mai e vorba ca nu mai exista, si au dat demisia)? Adica eu stiu ca sunt la zi cu tot si am chitantele doveditoare, ce datorii ar mai putea fi? Adica, la asociatie plateam apa, lumina pe scara, salariile angajatilor si cam atat. Ar fi vreo problema din pdvs juridic daca vand apartamentul cu chitantele utilitatilor individuale existente la zi si a luminii de pe scara(singurul lucru comun), plus declaratia notariala?
Multumesc anticipat