avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate Camelia63

Activitate Camelia63

Va multumesc pentru raspuns. Am constatat ca in Romania aceasta problema este lasata in voia sortii.Am facut toate demersurile posibile dar se pare ca special sunt lasate niste portite pentru ca nimeni sa nu raspunda legal pentru faptul ca se tergiverseaza solutionarea dosarelor din cauza coruptiei. Procurorul de caz este singurul care este raspunzator de solutionarea dosarelor pentru ca el coordoneaza activitatea organleor de cercetare. Eu as avea nevoie de istetimea unui avocat care sa stie cum sa actioneze ca sa ma ajute.
Va rog sa ma ajutati sa gasesc o cale legala prin care sa oblig procurorul de caz sa imi finalizeze o plangere penala din 2013 care are urmatorul parcurs:

- plangerea mea penala din 19.07.2013, inregistrata in dosarul penal nr. 10142/ P/2013 a fost reunita in 2013 și apoi disjunsa in 2019 din Dosar nr. 5225/P/2013 cand a fost re-înregistrată in Dosarul penal nr. 4518/P/28.05.2019 de Parchetul de pe langa Judecatoria sectorului 1 Bucuresti.
Am folosit toate etapele procedurale legale din Codul de procedura penala în baza art. 4881 și următoarele C. proc. pen. si am obtinut drept termen de finalizare pe 01.06.2021.
In baza drepturilor mele de persoana vatamata conferite de art. 81 C.pr.p am tot insistat sa se finalizaze acest dosar care in continuare este in rem si ultimul raspuns al parchetului m-a informat ca dosarul este in cercetari la Sectia 5 de Politie si atat.
Suspectez ca se doreste tergiversarea cercetarilor pana la prescrierea faptelor avand in vedere ca faptele s-au savarsit in anul 2013 iar acum suntem in anul 2022.