avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate Tudorel Maduta

Activitate Tudorel Maduta

Salutare tuturor '
Am nevoie de un sfat;
M;am nascut pe vatra unde au trait strabunicji bunici ,parinti ,si eu singurul mostenitor
in CF apare Bunica mostenitoare ,cu 12 parti din 20 si patru copii ,ipan major 5/20 parti ,todor minor 1,/20. nicolae minor 1/20 partj ,Pavel minor 1/20 parti.
Ioan a prijmit partea din teren intrav si casa ,cota de 5,/20, consruindusi casa in aceasi curte cu un nou nr administrativ, dar nu sa fc dezmembrarea ,
Todor si Pavel sau casatorit ,in alte judet ,
Nicolae a ramas in casa cu bunica costruind o casa noua ,dupa ce au demolato si a impartio cu ioan
Dupa dec bunici si a tatalui meu Nicolae am ramas ,Eu ,
Todor si Pavel au renuntat la mostenire ,prin declaratie Notariala , dar in CF au ramas fiecare cu cota de 1/20 .Copii acestora ca urmasi nu ii intereseaza ,nu au pretentii la dreptul lor,Nu vor sa se cheltuiasca ,
Eu nu am reusit sa fac intabularea dc dupa tatal meu Nicolae ,cu cota 1./20,
tiul lui ioan cu cota 5/20 a vindut la un strain PM
As dori sa imi spuna cineva ,cum ar fi mai simplu sa fac mostenirea dupa Bunica si cei doi frati ai tatalui .
adoua intreb ,poate strainul PM sa participe la mostenire ?
Va multumesc
Buna ziua
Am si eu o problema ;
Vecinul meu ,a fc in 2020 Uzucapiune la mastenire .
Am aflat de la OCPI ,
Schita faptica nu corespunde cu CF avind lipsa peste 800mp
Ce pot sa fac ca ssa anulez inscrierea in Cartea Funciara
Va multumesc
Buna ziua ; Am un proces pe rol cu vecinul ;Contestatie la executare ; In 2003 a fost pronuntata o Sentinta in care instanta a hotarit in parte ,[nu in totalitate] cistig de cauza in [stabilirea liniei de hotar si tulburare de posesie]
Motivind ca eu reclamantul sa mut gardul cu 1,28 m inspre pirit [vecin] si sa imi lase dreptul in deplina libertate si folosinta .
Am facut Apel Contestatie la Raport de expertiza ; pt urmatoarele motive ;
- lipsa teren intravilan 540mp +246mp teren in plus vecin
Toate contestatiile au fost respinse [dosar fraudat]
Nu am avut motive sa cer executarea sentintei data de prima instanta.
In 2004 a trebuit sa imi reconstruiesc gardul comun care trebuia mutat .
Dar vecinul a construit abuziv pe linia de hotar o constructie ;[in timpul procesului duoa intocmirea Raport de exp de catre exprt si fara certificat de urbanism]
Acest gard a fost montat pe terenul meu fara sa indeplineasca aliniamentul dat de Sentinta ;
Acest vecin dupa timpul Colectvizari nu a mai respectat scurgerea Apei printre cele doua fondur pe linia de h , ci a deviat cursul apei inspre gradina mea care a facut o viroaga adinca de 1m cu maluri de 2m pe o lungime de 40m
Acest fir de apa a fost modificat intentionat de catre vecin pt ca nu a vrut sa lase sa curga aoa prin curtea lui.
In 2020 am vrut sa repar gardul ca sa degradat din cauza apei .si acesta ma impiedicat sa il fac ;
Acesta vecinul a cerut executarea sentintei din 2003 care fusese prescrisa dupa 17 ani .
in ciuda contestatiilor facute ;acesta a primit incuvintarea executari silite ,
Executarea nu sa facut conform legi ,a participat Executorul judecatoresc impreuna cu Ezpertul judiciar topograf care a intocmit Raportul de expert in dosar 2002.acestea nu a facut nici o masuratoare conf schitei din Raport ,ci au fixat tarusi pe un alt aliniament cu 2m inspre proprietatea mea .
Am facut contestatie si mi sa dat de catre instanta o noua expertiza in care am cerut sa se faca verificarea .ca nu sa fixat tarusi conf Raportului intocmit de primul expert .La verificarea facuta de catre al doilea expert cu aparatul gpj,desenul rezulta alta configuratie nu coincide cu nici o schita ;CF respectiv Raportul de expertiza ..nu corespunde nici ca masuratiori ,nici ca forma geometrica
Acesta concluzionind ca nu sint indreptatit sa am motive'
Acesta face o opservatie ca pct B se afla cu 54 cm inspre curtea mea ,si la raspuns la obiectiuni spune ca pct B ar trebui mutat cu 56cm inspre curtea mea '
Am facut Apel impotyriva sentintei date de orima instata de respingere a contestatie.
Acum dupa prezentarea pe scurt,intreb;
1; Schita CF poate sta la baza.ca document legal prin care sa mi se respecte dreptul de proprietate ?
2.Expertul poate prin Raportul de expertiza sa modifice Schta CF ?
3. Expertul poate sa mute linia de hotar pe firul piriului care nu corespunde cu masuratorile din CF ??
4 .Ca oers cu cu handcap mobilizat in carucior .as peutea pt discriminare si fraudarea pt nerespectarrea drepturilor ,si cui trebuie sa ma adressrz ?
5. Obiectiunile care trebuiesc formulate pt o noua expertiza ; pot fi considerate ca fiind temeinice urmatoarele ;
-a. Dece nu se suprapune schita de verififacare a ultimei raport cu cele doua schtie .respectiv CF ,nici ca masuratori nici ca fig geometrice ?
b, Ce trebuie sa stabileasca Epertul ;Scurgerea apei .ori linia de hotar "?
Va mulftumesc