avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate bks30

Activitate bks30

Buna ziua din nou.,
Am discutat cu avocatul si imi spunea ca dispozitia Sefului Serviciului rutier se poate ataca doar la Sectia de contencios Civil a Tribunalului(asa cum scrie si pe respectivul document),iar atacarea acestuia este inutila pentru mine atata timp cat nu imi pot lua permisul inapoi pana la judecarea cauzei.Iar in spatele acestei suspendari,ar sta un OUG din 31.01.2022,care prevede ca sanctiunea sa fie aplicata de la data emiterii ordonantei de clasare,nu data faptei.
Mie in continuare mi se pare o aberatie,atat logica dupa care este facuta aceasta OUG,cat si faptul ca pana la stabilirea unei decizii de catre instantele de judecata,eu nu as putea sa imi iau permisul inapoi.Adica daca as deschide acum o contestatie fata de acel document si eu mai am 4 luni de suspendare,dar cauza se judeca 2 ani,care mai este scopul deschiderii acelui proces?
Vreau in incheiere sa va rog,ca in cazul in care aveti o abordare diferita a problemei si credeti ca exista o varianta in avantajul meu,sa ma indrumati,chiar si contra-cost.

Multumesc,
Multumesc mult pentru raspunsul prompt.Ma voi adresa unui avocat,dar am vrut sa vad daca gandesc eu bine sau sunt subiectiv.
Buna ziua,

Anul trecut,mai exact in data de 13.07.2021,in timp ce circulam pe un drum public cu o motocicleta,fiind loc pe banda de mers,iar soferul autoturismului din fata mea,a tras dreapta spre acostament,am incercat sa il depasesc,fara sa ies de pe banda de mers.In acel moment,soferul autoturismului care era in dreapta mea,a virat la stanga,fara sa semnalizeze si sa se asigure.In urma accidentului,fiind destul de lovit,am fost preluat de ambulanta pentru investigatii suplimentare,iar politia a constatat,in lipsa urmelor de pe carosabil,faptul ca eu am depasit peste linia continua.In acel moment mi s-a deschis dosar penal de vatamare corporala.Nefiind urme de franare,martori sau camere in intersectia respectiva si fiind vorba de o suspendare de 60 de zile,la momentul acela,m-am gandit ca asta e,o sa dau examen si reduc la 30 de zile de suspendare si trec ele si nu are rost sa ma complic cu tot felul de expertize sa incerc sa imi dovedesc dreptatea.Problema apare insa acum.In urma cu cateva zile,cand am vrut sa prelungesc dovada pe perioada cercetarilor,am primit Ordonanta de clasare.Cu ea m-am dus la biroul de permise de la Politie si am fost informat ca primesc suspendare pentru o perioada de 180 de zile,dupa noul cod rutier.
Neclaritatea mea foarte mare,apare cand este vorba de aceasta perioada de suspendare,deoarece la momentul intocmirii dovezii,am vrut sa renunt la ea si sa imi intre direct supendarea,dar mi s-a spus ca nu pot si ca trebuie sa primesc aceasta ordonanta.Acum ca am primit-o,iar intre timp s-a schimbat pedeapsa.
Intrebarea la care am rugamintea sa imi raspundeti este:
Este normal sa fiu sanctionat dupa noul cod rutier,cand eu am savarsit o fapta anul trecut dupa vechiul cod rutier?
In intreb asta deoarece,nu mi se pare normal.Nu este vina mea ca procurorul s-a intins cu cercetarile pentru autovatamare timp de 9 luni de zile,timp in care s-a schimbat si legea.Cum spuneam,la momentul respectiv mi-am asumat sa ies eu si cu paguba materiala si cu suspendarea de 60 de zile cu posibilitate de scurtare a pedepsei la 30 de zile,pentru ca asta era legea.Daca stiam viitorul si ca se va schimba legea si ca voi sta 180 de zile si ca voi fi obligat sa dau examenul ca daca nu il dau mi se prelungeste la 210 zile de suspendare,probabil faceam tot felul de expertize din care sa reiasa eventuala nevinovatie a mea.
Multumesc.