avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate tp2022

Activitate tp2022

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Imi place ca aveti filme faine in derulare si ma bucur ca v am facut sa zimbiti.
Cusca capcana nu e ca o furculita pe care o are tot poporul in sertar, este si costisitor, si trebuie si invatat cum se foloseste. ONG-ul care va veni si le va lua?! care ong? cel la care doneaza doar acei "bolnavi" iubitori de animale? care nu are nici un sprijin de la autoritati sau biserici? ce obligatie are acel ONG fata de Dvs? Zero. Majoritatea sunt tot asa "bolnavi" iubitori de animale care cred in sterilizare si in respectul pt animale si care abia primesc 5-10 lei donatii sa si achite facturile la cabinete veterinare sau propriile cheltuieli cu animalele nimanui salvate din tot felul de situatii si care nu si au gasit adoptator responsabil. Nu veniti cu cele 2-3 exceptii de la tv, restul sutelor de ong se chinuie de la o factura la alta.
Si da, aveti dreptate, o pisica poate ramane gestanta de la 6 luni si din 4 in 4 luni si poate face de la 2 la 6-7 pui...din multimea de pui turnati pe banda rulanta pe strazi, atit caini si pisici, abia supravietuiesc 1%. Restul mor prematur, strapunsi de boli, striviti de masini, ucisi de oameni, mincati de alte animale, etc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va inteleg si imi pare rau pentru neplaceri, insa tocmai sterilizarea in masa animalelor fara stapin rezolva aceasta problema. Cu cit se sterilizeaza mai mult (atit de pe strazi cit si cele cu stapin) cu atit mai repede vor disparea animalele nimanui si a tuturor de pe strazi si fara stapin, care deranjeaza. Este vorba de educatia noastra, a tuturor, in acest sens. Hranirea animalelor fara stapin este permisa, chiar recomandata, care nicidecum nu implica asumarea acestora. Este un act de omenie pina la urma, insa intr-adevar daca nu sunt si sterilizate este o problema reala. Incercati sa solicitati sprijinul unei asociatii din orasul Dvs., cu implicare reala sunt mai dispusi sa ajute si sa gasiti o rezolvare responsabila.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De acord si subscriu. In foarte multe orase ong-le pentru salvarea animalelor sustin campanii de sterilizari gratuite sau cu pret redus (in functie de donatiile primite de la iubitorii de animale). Puteti apela la ele si pt ajutor cu prinderea animalelor spre sterilizare.
In acelasi timp se pot depune cereri oficiale la Primarie in acest sens pentru a trezi autoritatile locale sa si indeplineasca atributiile legale.