avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate oanapopa

Activitate oanapopa

Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Eu am sunat azi pe la ora 12, si mi s-a spus ca maine dupa ora 14! Maine fiind ultima zi de lucru, pe anul 2008!
Deci..cu D-zeu inainte!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Cine ma poate ajuta cu urmatoarele subiecte de la procedura civila?
-Executarea silita indirecta-imobiliara
-Executarea silita indirecta-mobiliara

adresa mail : ro_jajo@yahoo.com
Multumesc!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
in bucuresti dau examenul! dar am ajuns la sentimentul...ca imi doresc sa intru oricum..vreau sa intru si atat! imi este foarte frica de o mare dezamagire! chiar daca lucrez in domeniu de 1 an...am impresia ca daca nu reusesc anul acesta...,anul viitor ma voi ascunde sub pat de rusine fata de mine si ceilalti! invat si nu mai intra! citesc si imi fuge mintea la altceva!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
si lucru ...si invatat...! nu prea merge!
cum o fi anul acesta? oare vor fi foarte stricti? se va putea "ciripi"?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Buna! Andalucia te anunt ca in acelasi " vapor " sunt si eu! tot in vara am dat licenata, tot grila, tot acum 3 saptamani m-am apucat si nu am teirminat civilul si proc civila...! simt ca clachez, simt ca ma chinui degeaba!
am inteles ca oralul e foarte usor...daca citesti legislatia ...si nu esti tamp din nastere...nu ai cum sa nu-l iei!
In rest ...la ex. scris...nu stiu ce sa zic,ce sa cred!
Bafta tuturor si spor celor ca mine!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
da.. baroul bucuresti ! nu conteaza in ce format este certificatul psihiatric...nu tin cont! V-am spus, eu am avut o foita cu 2-3 cuvinte+ parafa...si nu am avut probleme!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
M-am inscris azi! Al doilea dosar trebuie sa contina "doar" fotocopii de pe continutul primului dosar( adik tioate actele in original)!
Eu am avut ambele adeverinte medicale simple, nu certificat psihiatric...sau alte acte speciale!
IMPORTANT: programul si la caserie (etaj 4)...si la depunere (etaj 5 cam 11) este de la 10:00- 14:00( daca ati intarziat 5 minute ...la revedere);
Cazierul judiciar se depune in 15 zile de la eliberare! ( foarte imporant...nu are legatura cu valabiliitatea lui);
Multa lume cu care m-am intalnit pe acolo( colegi, straini)...nici nu se apucasera de invatat si totusi erau increzatori!Succes tuturor!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
In regulament spune :
"(7) Cererea de înscriere la examen va avea cuprinsul prevăzut la art.15 din Statutul profesiei de avocat. La cerere se anexează următoarele acte:
a) certificatul de naştere, în copie legalizată;
b) actul de identitate, în copie;
c) diploma de licenţă sau adeverinţa provizorie, în copie legalizată;
d) chitanţa de plată a taxei de înscriere la examen în original;
e) certificatul de cazier judiciar eliberat cu cel mult 15 zile înainte de data depunerii cererii;
f) certificatul de cazier fiscal;
g) certificat privind starea de sănătate a candidatului, incluzând şi o evaluare psihiatrică, eliberat de instituţia sanitară stabilită de Barou şi menţionată în anunţul de organizare a examenului efectuat de Barou, prevăzut la alin.(2)."

Nu se prevede nimic privitor la foaia matricola, ma poate ajuta cineva....va rog mult?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
buna! intrebare: am luat licenta in vara,prin urmare nu am decat adeverinta de studii, nu diploma de lecenta! imi trebuie obligatoriu foaia matricola? adica o pot scoate chiar dk nu am diploma luata! nu stiu procedura...! multumesc
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
pentru bucuresti 20 octombrie -7 noiembrie(perioada de inscriere)! controlul psihologic la " orice medic speclialist"!