avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1843 soluții astăzi
Forum Activitate TaineRM.

Activitate TaineRM.

Am semnat un contract de muncă pentru un post administrativ (office manager) fara a exista o fisa a postului. Seful, nefiind un bun platnic al impozitelor si darilor catre stat, aveam eu insami grija sa se efectueze platile pentru obligatiile bugetare. Pentru mine si pentru alti colegi ai mei angajati cu contract de munca. In tot acest timp nu au fost depuse niciun fel de declaratii (CAS, de Somaj, Sanatate, ITM etc.) decat fisele fiscale, doar efectuându-se platile la buget. Dupa X ani de munca m-am casatorit (nefiind inregistrată nici schimbarea de nume). Iar dupa inca un an am ramas insarcinata. Am depus la locul de munca concediile prenatale impreuna cu cererea de concediu prenatal si de concediu pentru crestere a copilului de 2 ani. Nici nu stiu daca acestea au fost vizate macar. Chiar daca am avut acest concediu, am mers la birou pana in luna a 9 (fiind platita cu salariu normal) inclusiv cu gandul de a-mi clarifica situatia la Camera de Munca. Atmosfera nu prea era una in care sa poti munci in liniste, seful meu avand un comportament tiranic si sec. De cate ori ii spuneam ca doresc sa merg la ITM, nu ma lasa, asteptandu-ma cu treaba. Practic, ajungeam la birou la ora 9 si plecam pe la 20-21. Stiam ca trebuie sa-mi suspend cartea de munca, dar nu am reusit sa ajung in niciun loc in care imi propusesem. Ca atare, nu s-a intamplat nimic. Nici indemnizatie de crestere a copilului nu primesc şi nici salariu nu primesc. Insa eu stau acasa si imi ingrijesc copilul. De atunci au trecut deja 1 an si 4 luni. Sunt convinsa ca nu s-au platit obligatiile salariale si nici nu mi s-a intocmit fisa fiscala pentru anul 2007. Cum pot recupera acesti bani, cum pot sa beneficiez macar de acum incolo de aceasta indemnizatie?