avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate Fedaykin

Activitate Fedaykin

Buna ziua,
In urma unui episod in care am fost inundat de vecinul de deasupra, acesta refuza sa-si asume raspunderea si sa plateasca reparatiile desi am incercat sa rezolvam amiabil.
Constatarea responsabilitatii a fost facuta de un instalator pe care l-am platit eu si cu toate ca i-am prezentat vecinului situatia si constatarea instalatorului, nu a existat intelegere.
Inteleg ca pasul urmator este sa-l actionez in judecata pentru recuperea prejudiciului. De asemenea, din Legea nr. 196/2018, observ ca atributiile asociatiei de proprietari cat si ale administratorului sunt limitate in aceasta privinta.
Intrebarea mea este daca as putea inainta o sesizare catre asociatie doar pentru a constata ca avaria nu este la partile comune ale blocului si deserveste apartamentului de deasupra.
Nu doresc o evaluare a pagubelor sau obligarea vecinului la reparatii de catre asociatie.
Atata timp cat responsabilitatea partilor comune este in sarcina asociatiei, mi s-ar parea firesc sa am un raspuns pentru a putea sti cui ma adresez in instanta.

Multumesc.