avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Activitate zenttor

Activitate zenttor

Va multumesc pt raspunsuri.
Bună ziua! Marius este numele meu si am o mare problemă cu dezvoltatorul imobiliar de la care doresc sa cumpăr o casă. In aceasta situatie suntem mai multi vecini. Unii au dat jumate banii, altii un avans. in cazul meu s-a facut un antecontract in 12.mai.2021 Cum Că În 21.dec.2021 voi primi casa edificată, finisată, întăbulată la cheie. Ei bine acum suntem in 24.08.2022 si incă nu am nici un act de proprietate sau altceva , el spunand că actele vin greu si nu e vina lui. casa e gata 90% , nu e tras , gaz si curent spunand că demersurile dureaza, nu e vina lui ci a firmei că nu vine si nu imi poate spune cand vor veni actele si cand va fi gata totul . Mai nou cere 2 mii euro/de familie pt tragerea curenului motivul fiind că s-a scumpit cu aproape dublu tragerea lui. Am dat avans 12 mii euro plus inca vreo 3 mii pt anumite materiale, obiecte sanitare mai de calitate peste bugetul alocat de el. Intrebarea mea este daca as avea castig de cauza daca l-as da in judecata pt faptul că a depasit cu mult termenul prevazut. Antecontractul spune că este obligat sa restituie dublul sumelor achitate daca nu respecta promisiunea .S că in situatia in care vreuna din parti nu-si tine promisiunea, antecontractul se desfiinteaza retroaciv fara stare judecatoreasca. Să inteleg ca acum antecontractul este nul ? Cu acest om nu se poate comunica sub nici o formă si toti suntem revoltati. Am sanse sa imi recuperez banii sau dublul sumelor achitate pana acum daca il dau in judecata? ?? Vă multumesc!