avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate cris2008

Activitate cris2008

Răspuns la discuția cesiune actiuni
timi a scris:


Textul art.192 alin.2 nu se coroborează cu dispoziţiile art.193 alin.3 pentru că acesta din urmă prevede ipoteza în care adunarea legal constituită nu poate lua hotărâri valabile din cauza "neîntrunirii majorităţii cerute", nu din cauza "neîntrunirii votului tuturor asociaţilor", respectiv ipoteza reglementată de art.192 alin.2. Atunci când în adunarea legal constituită, cu participarea tuturor asociaţilor, nu se poate lua hotărârea din cauza neîntrunirii votului tuturor asociaţilor, hotărârea pur şi simplu nu se poate lua, iar asociaţii nemulţumiţi se pot, eventual, retrage din societate. Dacă însă prin actul constitutiv se derogă de la art.192 alin.2 şi se prevede o majoritate calificată pentru modificarea actului constitutiv, atunci devine aplicabil art.193 alin.3.


Justa observatia.
Coroborarea ramane valabila pentru art. 192 alin.1 cu art. 193 alin. 3.
Răspuns la discuția cesiune actiuni
Opinie referitoare la speta in discutie

Mai inainte de orice ...cercetati Actul Constitutiv al societatii si vedeti ce cvorumuri sunt precizate pentru AGA....art 192 alin.1 si 2 prevad posibilitatea existentei altor conditii de cvorum decat cele din lege.
Actul constitutiv poate prevedea derogare inclusiv de la regula dublei majoritati...adica cea ref. la capital si parti sociale.
Daca nu sunt cvorumuri diferite de cele din lege....se convoaca AGA a doua oara si se aplica art. 193 alin. 3., adica se se poate decide indiferent de numarul de asociati si partea din capitalul social reprezentata in AGA. (in conditiile in care prima AGA a fost legal constituita si nu a putut lua hotarari din cauza de lipsa de cvorum de vot).
Buna,

pe langa intrebarea initiala eu as mai avea una : decontarea intre cei trei cum se efectueaza (in situatia in care stagiarul are contract de colaborare cu X si lucreaza efectiv cu Y), mai ales daca sumele facturate de stagiar reprezentand salariul sunt cu TVA ?

merci!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
mstres a scris:




;)M-am scos cum se zice... am facut sport de performanta:giggle:


sper ca nu sah...;)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
mstres a scris:

:duh:Cecivlad, si ioB-)

sa-ti faci si un raboj sa ii inscrii pe toti doritorii...
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Brava ficior!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Un betiv isi suna nevasta si-i spune:
-Draga mea, am o sedinta, raman sa dorm la ea!

Examen la drept:
- Care este pedeapsa pentru bigamie?
- Doua soacre…

Scrisoare catre postul de televiziune:
- Va rog terminati o data cu stirile difuzate pe banda din josul ecranului! Soacra-mea crede ca e karaoke!


Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Chuck Norris s-a nascut intr-o cabana construita de el.

Chuck Norris a inghitit odata un borcan de somnifere. L-au facut sa clipeasca.

Chuck Norris doneaza regulat sange la crucea rosie, dar niciodata al lui.

Chuck Norris a ars odata o padure cand facea experimente cu apa.

Cand Chuck Norris face flotari, nu se ridica pe el, el impinge pamantul in jos.

Nu există lesbiene, ci doar femei care nu l-au cunoscut încă pe Chuck Norris.

Chuck Norris doarme cu perna sub pistol.

Chuck Norris strănută cu ochii deschişi.

Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
maria-monica a scris:

din ce stiu eu, cris, asta ar fi primul an cu 1000 de candidati......
si mai mult, eu nu am auzit ca vreodata pana acum in Bucuresti sa fi intrat doar 20. ce sa inteleg, ca se va intampla anul asta?


nu, povestea auzita se refera la trecut...cifrele probabil ca sunt aproximative.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
@maria-monica
am auzit ca au fost, odata ca niciodata, intr-un an de acces la stagiu vreo 1000 de catindati....dintre care au luat examenul vreo 20...
nu stiu daca este doar o poveste ...dar daca este adevarat...eu nu cred ca cei picati erau cu totii idioti, refuz sa cred asa ceva...si dintre ei s-au ridicat 20 de genii.