avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1967 soluții astăzi
Forum Activitate a_alinutzaa

Activitate a_alinutzaa

buna seara
am un copil de 3 ani pe care l am luat cu mine in momentul parasirii sotului am luat copilul cu mine si l am dus la parintii mei dupa care am plecat din tara pentru a mi incheia contractul de munca din afara.Parintii mei au fost cei care l au crescut pe baiat de la varsta de un an deoarece noi eram plecati din tara,
imediat dupa plecarea mea din tara el a fost si a luat copilul
astazi a avut loc infatisarea pentru incredintarea copilului...fiind pusa ca si clauza ca acest copil sa locuiasca cu parintii mei(mediul in care a crescut) atat cat tine divortul. in dosarul prezentat astazi de avocatul lui s au adus ca probe urmatoarele:
- ca mama mea ar fi bolnava de TBC...cu aceasta boala a fost diagnosticata inainte de nasterea copilului..iar in momentul incredintarii ea era in afara tratamentului (medicii considerand ca nu mai este necesar sa urmeze tratamentul)
- copilul a fost internat la sectia de TBC pt copii.....intradevar a fost suspecatat dar nu suferea de aceasta boala
Parerea mea ca asceste dovezi sunt incomplete,,,,si nu am avut posibilitatea de a le contesta din motiv ca am fost surprinsa de modul abordarii acestei probleme
Vreau sa stiu daca sunt sanse ca al meu copil sa locuiasca cu parintii pana se va termina cu divortul. Mentionez ca eu m am mutat in tara.
Din momentul in care m am intors acasa imi permite sa mi vad copilul o ora pe zi si numai in prezenta lui...si doar atunci cand are timp ...chiar daca nu s a stabilit prins instanta nimic de genul acesta
Eu cum trebuie sa procedez pentru a putea sa obtin incredintarea copilului pana dupa divort???mentionez ca acum doresc sa tin eu copilul dar locuiesc intr un apartament inchiriat si momentan nu am servici. mai precizez ca noi in Rmania nu am avut un domiciulu conjugal...iar el locuieste impreuna cu parintii, sora si cumnatul lui(acestia neavand nici o legatura cu copilul din momentul nasterii pana acum 3 luni)
Vreau sa stiu daca pot obtine divortul(pe motiv de gelozie) si custodia copilului....si cum trebuie sa procedez.
V