avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Activitate D@na

Activitate D@na

Dacă pe documentul cadastral de la cumpărare nu apare canalul, pot fi acuzată că am astupat vreun canal care exista cândva, probabil în urmă cu 20 de ani?
Nu trebuia să existe pe documentul cadastral acel canal?
Dețin un teren care se află la baza unei coline. La cumpărarea terenului nu exista niciun canal de colectare a apelor pluviale și nu apare pe niciun document cadastral astfel de canal. Vecinii susțin că a existat demult acest canal pe care noi nu l- am găsit la fața locului la cumpărarea terenului și îmi arată un document scanat de la Apele române cu acel canal de colectare. Înainte de a construi casa am pus un tub de 400 de-a lungul terenului care să colecteze apele pluviale din stradă spre pârâul din spatele casei. La ploi mari, o dată pe an, terenul meu se inundă și al vecinilor. Aceștia mă acuză că am pus un tub prea mic de colectare și că am astupat canalul de colectare. Pentru autorizația de construire nu s- a cerut niciun aviz de la Apele române sau construirea vreunui canal. În această fază a construcției nu mai este loc de canal și nu se mai poate schimba tubul pentru că deja e construită casa. Mă interesează dacă am făcut vreo ilegaliate în legătură cu acel canal și tub.
Vă mulțumesc!
Directorul unei scoli de stat se afla in incompatibilitate cu functia de director intr- o scoala privata?