avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate hadria1976

Activitate hadria1976

Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea problema. Anul trecut, in nov 2021 am cumparat un apartament la etajul 4 din 10 cu fatada izolata in proportie de 75%. Pentru ca tencuiala veche a blocului se macina, se desprinde efectiv, apartamentele din jur sunt izolate cu polistiren de 10 si toata apa cand ploua se scurge pe peretii mei si in balcon, doresc sa renovez si fatada apartamentului meu. Varianta cu schela este exclusa deoarece exista o extensie la apartamentul de la parter care nu permite acest lucru. Am apelat la o firma specializata care mi-a spus ca o schela montata necorespunzator, pe sol, ar atrage amenzi imense atat pentru firma prestatoare, cat si pentru beneficiar. In acest caz, firma a venit cu solutia alpinistilor. Si de aici incepe problema... vecinii (oameni extrem de “dificili”) refuza accesul lor pe bloc pe motiv ca s-a efectuat, acum 2 ani hidroizolatia si a achitat tot blocul lucrarea in valoare de 170.000 lei si, implicit, coborarea spre apartamentul meu pe motiv ca vor strica ceva acolo. Am explicat ca firma va emite un proces verbal de primire-predare, cu foto, iar daca acoperisul va avea de suferit tot firma va remedia. Totusi, mi s-a spus, ca eventualele fisuri nu vor fi vizibile si scurgerile pot aparea ulterior, la o ploaie mai puternica. Nu am stiut ca trebuie sa verific eligibilitatea unei astfel de lucrari cand am achizitionat apartamentul si mi se pare nedrept in contextul in care si fosta proprietara a contribuit la repararea acoperisului si oricine ar putea aduce prejudicii acestuia pentru ca nu exista un paznic care sa restrictioneze accesul pe acoperis. Am vreun temei legal sa solicit unei instante accesul? Pot inainta vreunei institutii vreo petitie in sensul asta?
Orice idee e binevenita.
Multumesc!