avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Activitate 10Juli

Activitate 10Juli

Răspuns la discuția Infiltratie apa


ynocentta a scris:

Aveti dreptull sa contestati impunerile
Este necesar sa contactati expert tehnic care sa incheie expertiza tehnica ,in baza careia veti hotari obligatiile ce va revin


Multumesc. Inca o întrebare, dacă îmi permiteti. Care este termenul maxim pana la care un constatator de la firma de asigurari poate face constatarea pe teren? Se pare, ca la 2 luni după producerea evenimentului vecinul este dispus sa mai facă încă o constatare la care sa fim și noi prezenti. Multumesc
Discuție Infiltratie apa
Salut. In urma unei infiltratii de la baie produsa vecinilor de jos, am fost de acord sa le achit repararea daunelor.Aceștia nu accepta și doresc rezolvarea problemei prin firma de asigurari, care se va indrepta apoi către mine(regres).Vecinii au asigurare, noi nu avem. In constatarea facuta de asigurator apar și daune care nu sunt provocate de noi în camere în care nu a ajuns apa. Noi nu am participat la constatare, nu am vazut vreun proces verbal sau vreun deviz insa am primit o adeverinta pe care sa o semnam ca suntem de acord cu pagubele. Doar ca acestea sunt exagerate. V-ati confruntat cu o situație asemănătoare? Daca da, cum ati procedat?
Încă o întrebare - pentru o pata de cca 10 cm, o firma de asigurari despagubeste zugrăvirea unui un hol de cca 4 mp? Sau se rezuma oarecum la bucata afectata?