avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1919 soluții astăzi
Forum Activitate magda100000000000000000000

Activitate magda100000000000000000000

Buna ziua,am nevoie de un raspuns si de o indrumare in acelasi timp,suntem intr-un proces cu o vecina,aceasta vecina s-a judecata mai intai cu consiliul local din anul 2012,a pierdut aceste procese.In anul 2019,au fost chemati in judecata tatal si unchiul meu(fratele tatalui meu),acesti nu s-au prezentat niciodata la proces,au fostt decazuti din drepturi,ei au murit in timpul procesului, mai intai unghiul ,neavand mostenitorii,mostenitorul lui a fost tatal meu,la 6 luni a murit si tatal ,mostenitorii lui fiind eu,sora mea si mama mea,am ramas noi in proces.Fiind decazuti din drepturi,tot ce am depus noi la dosar nu s-au luat in calcul,procesul judecandu-se numai cu actele pe care le-a depus vecina..Am pierdut procesul la judecatorie,am facut apel anul trecut in luna septembrie,am depus acte ,instanta aprimit raspuns la toate cererile pe care le-au cerut de la primarie,noi am cerut o expertiza topografica,nu ne-a fost aprobata aceasta expertiza,aceasta expertizaar fi singura modalitate de a se stabili ceea ce trebuie.In data de 03.10.2022,s-a pronuntat hotarerea:SE RESPINGE APELUL CA NEFONDAT,DEFINITIV,hotararea judecatoreasca nu s- editat inca .Motivul acestui proces,este un teren de 2500 de mp,teren care a apartine familiei mele de cel putin 100 de ani ,teren care este curtea casei noastre,teren pe care familia mea l- a muncit si il muncim in continuare,acest teren face parte din terenul nostru de 5000 mp,teren care este intre constructii,teren pentru care noi platim si am platit impozit la primarie .Vecina sustine ca acest teren ,de 2500 mp a fost cumparat in anul 1925 de strabunicul ei ,de la strabunica noastra.In acest act spune ca strabunicul ei a cumparat o bucata de teren de la strabunica noasta,un :TEREN CA UN SFERT DE HECTAR""IN SALISTE LA DRAGHICI""dar nu sunt specificati vecini ,ca acest teren sa poata fii identificat.Sustine vecina, ca acest teren de 2500mp ,este acelasi cu terenul pe care il vinde strabunicul nostru in anul 1916,in acest act sunt specificati vecini,din acest act reiese ca terenurile sunt diferite.Sustine ca terenul in litigiu,cel de 2500 mp,a fost inscris in CAP, de catre tatal ei ,ca terenula face parte din terenurile cu ,care s-a tatal ei in CAP.Acest teren nu a fost inscris niciodata in CAP.Instanta a cerut cererea de insciere in CAP pt terenurile cu,care s-a inscris in CAP tatal ei,acest teren nu este trecut ,primaria mentioneaza ca acest teren nu a fost in CAP. Rolul agrigol din anul 1941 este cel mai vechi act pe care l-am gasit la arhivele statului,unde familia mea apare cu acest teren in suprafata de 5000 mp,de atunci pana in zilele astea ,daca terenul s -a vandut in anul 1925,de ce in anul 1941 terenul este trecut la familia mea.Toti vecini mai in varsta stiu ca acest teren a fost al nostru,ca nu fost inscris in CAP.Terenul in litigiu are forma de"L",terenul care a fost vandut in anul 1916 si care sustine vecina ca este acelasi cu cel vandut in anul 1925(unde nu sunt vecini),are o forma dreptunghiulara,are o lungime de 80 m,latimea de 39 pe o parte si 40 m in cealalta parte.Spune vecina,ca s-a facut o expertiza topografica in anul 2015,unde s -a identificat terenul,dar in anul 2015 noi nu eram in proces cu ea, plus ca la noi nu a vevit nimeni care sa masoare acel teren.E greu de inteles de ce instanta nu acceptat expertiza topografica pe care am cerut de cand am facut apelul,cand sunt atatea chestii in contradictoriu,parerea mea e ca aceasta expertizae singurul lucru care poate dovedi al cui este terenul.Daca aceasta hotarare este definitiva ,mai putem sa facem recurs?Sau ce alte mijloace da atac mai sunt?As putea sa cer o audienta la presedintete tribunalului?Va multumesc !