avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate Alexx20

Activitate Alexx20

Răspuns la discuția Pensie întreținere
La dosar am primit doar adeverința cu salariile de bază. Doar acestea se iau în calcul, deși și celelalte sunt sporuri permanente. (Echipament, norma de hrana, bani de chirie).

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Pensia de intretinere se datoreaza, conform prevederilor legii, pentru un copil, pana la 1/4 din venitul net.
Trebuie sa stiti ca se raporteaza la veniturile permanente ale celui ce datoreaza.
Nu intra in calcul, sporul de hrana, echipament, prime sau alte venituri sporadice, nepermanente.
Daca la dosar a fost depusa fisa cu veniturile permanente ale acestuia, care contin, asa cum aratati, venitul lunar de 4700 lei, atunci cuantumul pensiei de intretinere ar trebui sa fie de 1/4 din acest venit, adica 1175 lei.

Buna seara,
Mă aflu și eu în următoarea situație: am divorțat în urma cu 4 ani de comun acord la notar, cu 500 lei pensie de întreținere. Peste 2 ani l-am dat în judecată pentru majorarea pensiei și am obținut 27 lei majorare. Menționez că este cadru MAI. Mă poate ajuta cineva să-mi spună cum este posibil sa fie calculată pensia la 527 lei având un salariu de aprox 4700-4800 lei? Mai are rost sa incerc?
Mulțumesc frumos!