avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate IoMan

Activitate IoMan

Răspuns la discuția Dosar penal - pentru conducere
Mi s-a dat amenda respectiva pentru ca acel pagubit a adus injurii la adresa mea si a prietenilor mei, iar Politia in incercarea de a ma potoli s-au luat "in gura" cu mine - iar eu am ripostat folosind aceleasi injuri (practic pe amenda scrie adresarea de injurii la adresa politistului)
Buna ziua,

Toamna trecuta intorcandu-ne de la o petrecere, trei persoane (eu, o prietena si un prieten), cu masina personala (eu si prietenul meu fiind in stare de ebrietate) domnisoara fiindu-ne sofer, s-a produs un accident.

Din cauza conditiilor meteo nefavorabile (ploaie abundenta si noapte) cat si a lipsei de experienta a domnisoarei cat si a faptului ca domnisoara s-a speriat de ceva intalnit in cale (animal de marime medie - caine) a tras de volan stanga si a ajuns intr-o parcare amenajata acrosand 3 masini.

In urma accidentului - oameni s-au adunat in jur printre care si proprietarii masinilor.

Toate evenimentele au degenerat intre mine si proprietarii masinilor - eu fiind in stare de ebrietate - ei, in special unul dintre ei m-a acuzat cum ca eu as fi fost la volan. Politia a aparut - si "s-a autosesizat" punandu-mi fiola atat mie cat si prietenului meu si ducandu-ma la spital sa mi se recolteze probe biologice. In aceeasi seara am dat o declaratie in duba politiei unde am declarat ce s-a intamplat si cum - adica eu eram in dreapta, domnisoara la volan si prietenul meu pe bancheta din spate si ca probabil am adormit deoarece ne-am trezit brusc din cauza impactului.Mentionez ca nu mi s-a retinut permisul.

Dupa 2 zile sunt invitat la Politie - unde am fost amendat pentru disturbarea linistii publice. Tot atunci mi s-a cerut sa mai dau o declaratie si au inceput sa ma interogheze. Cand am intrebat de ce se intampla toate acestea mi s-a adus la cunostinca ca Politia s-a autosesizat si ca mi se intocmeste dosar penal pentru conducere sub influenta alcoolului. Atunci eu am refuzat sa mai dau orice declaratie fara sa fiu asistat de un avocat. Au incercat sa ma determine sa semnez ceva foaie intrebandu-ma de mai multe ori daca refuz sau nu sa dau declaratie. Am spus ca nu refuz doar ca vreau sa fiu asistat de un avocat.

Dupa cateva saptamani este invitata la Politie domnisoara care a condus masina in seara respectiva - care dupa spusele lor - i s-a intocmit si ei dosar penal pentru distrugere - pe baza plangerilor sau declaratiile proprietarilor masinilor avariate.

Apoi in zile diferite prietenul meu, domnisoara cat si eu am mai fost chemati inca odata la Politie sa mai dam declaratii. Ei cat si eu am spus ca ne sustinem fiecare declaratiile date in seara respectiva dupa accident. In tot acest timp ei ne-au amenintat ca sunt martori care spun ca un baiat a fost sofer si tot felul de tehnici de intimidare. Cand ne-au cerut sa efectuam testul poligraf am refuzat toti trei sa il dam.

Dupa multe insistente am reusit impreuna cu avocata mea sa primesc un numar de dosar - pt Politie si pentru Parchet - dar niciodata nu m-au lasat sa imi vad dosarul si ce acte sunt la dosar sub pretextul "In faza aceasta de cercetare - nu sunt autorizat sa vad probele de la dosar fara aprobare de la Procuror". Am obtinut si aprobare de la procurorul care instrumenteaza cazul meu si nici asa nu am reusit sa vad dosarul. (nu era politistul respectiv in sectie, era in concediu, era pe teren etc tot felul de motive).

Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in continuare.

Va multumesc.