avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate dipopa

Activitate dipopa

si ce ar produce efect atunci?
eu am incercat sa contactez importatorul Kia pt a discuta aceasta situatie dar nu am primit nici un raspuns; am trimis cateva mailuri si i-am contactat telefonic unde mi-au spus sa trimit pe mail ca o sa primesc raspuns :-(
Buna ziua,

In data de 16.03.2022 am incheiat un contract de vanzare-cumparare
pt un autoturism Kia Sportage 1.6 T-GDI HEV 6AT 4x4 Business Line + optionale cu termen de livrare IULIE 2022;

am platit avansul si am adus 2 tickete rabla pt a beneficia de programul remat 2022 la dealerul unde am semnat contractul.

Masina NU a fost livrata; termenul de livrare a fost depasit de 2 ori deja, iar noul termen de livrare este Q3 2023,
ceea ce este inacceptabil deoarece voi pierde programul remat 2022;

Ca si alternativa pt a NU pierde programul remat 2022, mi s-a oferit de catre dealerul local....oferta standard disponibila astazi; :-(

Adica o masina cu cutie manuala, benzina, fara 4x4, fara partea hibrid, cu un un pachet de optionale care NU corespunde
cu ceea ce eu am adaugat ca optionale pe configuratia initiala!
La pretul de astazi care este mai mare decat la momentul la care eu am dat comanda initial;

Contractul incheiat nu mentioneaza nimic de penalitati sau alte actiuni ce se pot face in cazul in care masina nu este livrata la timp;

Se poate actiona in instanta dealerul auto si importatorul pt a cere despagubiri care sa acopere avansul achitat, contravaloarea ticketelor
rabla inscrise in programul remat 2022 si a ecobonuslui oferit de stat si care nu se pot refolosi la alt dealer auto?