avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1833 soluții astăzi
Forum Activitate cioky81

Activitate cioky81

Va multumesc mult pentru informatii.
revin.
cursurile de master se finalizeaza pe 30 iulie.
Buna ziua.
Am si eu o intrebare. Sotia mea este insarcinata si trebuie sa nasca in luna septembrie. Anul acesta a terminat studiile de master. Are toate examenele promovate dar nu a dat examenul de dizertatie.

Intrebarea este daca poate beneficia de indemnizatie de cresterea copilului?

Răspuns la discuția inventar scule firma
Pana la urma am ajuns in instanta.
Trei intrebari am:
1.daca exista firma de paza cine raspunde de disparitia obiectelor pe timp de noapte sau in weekend atunci cand restul personalului nu este prezent la serviciu?
2.daca am semnalat furtul inainte de a se face inventarul mi se mai poate imputa contravaloarea bunurilor?
3.in fisa de inventar pe care am semnat-o e trecut trusa scule. La fisa de inventar e atasat un tabel cu lista obiectelor ce compun trusa de scule.Nu trebuia sa semnez si eu si comisia de inventariere pe fiecare pagina atasata?
Răspuns la discuția inventar scule firma
Daca mai aveti nelamuriri...daca nu ..as vrea sa stiu o parere de profesionist....le platesc sau merg in instanta ?
Răspuns la discuția inventar scule firma
La fisa pe care am semnat-o eu apar alte 5 pagini....pe care nu exista nici o semnatura..
Pe fisa apare trusa scule...
dar trusa respectiva are 80 si ceva de piese
atasat la fisa de inventar exista lista cu piesele din trusa....in care apar doar bife la fiecare piesa...
Nu apare nici o paginare in josul paginii sau ceva de genul sunt de acord cu anexa sau mai stiu io....
oricum listele atasate nu s-au facut in prezenta mea e clar
mie cand mi s-a facut inventarierea, sculele lipsa erau trecute cu x si cele pe care le aveam cu bifa...
acum mi s-a pus in fata o lista de 5 pagini cu bife peste tot. Fara nici o semnatura pe nici o pagina sau vreo referire la asa ceva
Salut. Sper sa ma ajutati cu un sfat.
Incerc sa fiu cat se poate de scurt.Am luat pe inventar niste truse si scule care mi-au fost furate in 2006.Azi am fost convocat la o sedintza, in cadrul firmei la care lucrez, in care mi s-a comunicat ca trebuie sa returnez sculele furate sau sa le achit altfel vinerea viitoare avocatii firmei o sa faca demersurile necesare pt judecata.
Cum s-au intamplat evenimentele :in anul 2006 in luna Mai am observat ca la servici mi s-a spart dulapul, sertarul(2 lacate) unde timeam sculele si o mare parte din ele nu mai erau acolo.Am anuntat seful si am facut declaratie de furt la serviciul de paza al unitatii. Peste 2 sau 3 saptamani(nu mai stiu exact) am fost chemat la Politie pentru a da declaratie (alta decat cea data la serviciul de paza al firmei). Au fost chemati pentru a da declaratie si 2 martori pe care i-am citat eu.
In decembrie 2007 ni s-a facut inventarul de scule si tot. Magazionera a venit cu lista de scule pe inventarul meu(la care era anexata declaratia mea de furt cu anexa cu lista de piese furate) si m-a pus sa o semnez. Am semnat-o.
Azi am fost convocat la sedintza cu dep Financiar al firmei si cu Conducerea pt. a solutiona cazul meu(adica pentru a ma instiinta sa platesc cele furate ) cu amenintarea ca pana vinerea viitoare daca nu le aduc inapoi sau nu le achit o sa trimita cazul pentru solutionare in judecata.
La serviciul de paza al firmei am gasit doar declaratia de furt facuta de mine in anul 2006.
La politia din Cernavoda mi s-a spus ca arhiva pe anul 2006 a fost trimisa la Constanta.
Acum sper sa gasesc ceva in arhiva politiei din Constanta.
Era sa uit.....mi s-a propus de catre conducerea firmei ca in cazul in care o sa fiu dat in judecata de ei(pentru ca eu am sustinut ferm ca nu o sa platesc nimic) ....la randul meu sa o dau in judecata pe fosta magazionera.....si ei sa recupereze contravaloarea bunurilor de la mine si eu la randul meu de la ea....
Maine o sa merg la directorat (pentru ca orice scrisoare care trebuie trimisa in afara firmei trebuie semnata de director) sa caut ....poate secretara a facut vreo copie a scrisorii...altfel...luni o sa merg la politia constanta sa incerc si acolo.Daca nici acolo nu se mai gaseste nimic....atunci nu stiu ce sa fac...astept un sfat de la voi

Multumesc.