avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate IatanPaul

Activitate IatanPaul

Conform legii 50/1991 Art 7 aliniat 16 am dreptul sa cer o autorizatie de demolare in regim de urgenta? (documentatia necesara fiind facuta ulterior pana la terminarea lucrarilor). Am deja o expertiza de la un expert tehnic judiciar unde specifica ca au fost provocate daune la structura de rezistenta care fac folosirea cladirii nesigura. Am facut plangere la primarie si am vrut sa fac demersurile necesare pentru autorizatie dar primarul mi-a spus ca fara un proiect de la un arhitect ei nu pot elibera nimic.

Presupun ca, cazul intra la accident tehnic si atunci se incadreaza la emiterea de urgenta.

P.S : Intalnirea cu avocatul o am doar joi. Si am incercat pe cont propriu sa fac anumite demersuri pentru a urgenta situatia.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu se întâmplă nimic stați linistit ce contează spusele unui zilier din construcții..


Au in incinta si camere de filmant + ca era si seful firmei de demolari prezent.
Am o alta problema momentan. Au venit la curatarea molozului si eu am intrat pe proprietatea vecinului pentru a face niste poze. Asta fara acordul proprietarului. Se poate intampla ceva? Mi-a zis unu dintre muncitori ca nu am voie, am facut 2-3 poze si am iesit.
Bun, am fost la avocat si mi-a zis sa chem pe cineva pentru o expertiza. Problema este ca vecinul in cauza nu imi da acordul ca sa intru pe proprietatea lui ?Este destul de greu in a face o evaluare doar din partea mea a proprietati(masuratori etc) Ce as putea face?
Cladirea demolata de catre vecin nu era intabulata dupa spusele lui, casa mea are toate actele in regula. Din cate vad ati inteles gresit.
Buna ziua, am fot la negocieri si am primit o suma modica de 3000euro cu ultimatum de 24 de ore.Raspunsul a fost ceva de genul "cladirea respectiva nu era intabulata" si cica nu ar avea nevoie de nici o aprobare pentru a demola cladirea respectiva. Lucrarile au fost facute langa peretii casei mele la fundatie si din cauza asta au cazut. Nu stiu cum este legea, el a daramat cladirea lui si de la lucrari au cazut si peretii mei (nu a atins peretii in sine) sustine ca nu are nici un fel de vina. Intreb aici avea nevoie de autorizatie pentru demolare? Ce demersuri sa fac? Merg la primarie, merg la ISC Timis, chem politia sa faca un proces verbal si dupa contactez un avocat?
Bun, sa zicem ca merg cu ei in instanta. Care sunt sansele sa castig un asemenea proces si cat se poate cere despagubiri pentru pagubele create (aici inteleg ca vine cineva sa evalueze pagubele) si disconfortul produs?Exista o suma maxima? Chestia este ca totul s-a intamplat in plina zi, parintii mei fiind acasa nestiind ce se intampla, cand au iesit afara au vazut jumatate de casa distrusa.
Buna ziua! Am o problema destul de mare si nu stiu cum sa procedez. Vecinul (o firma mare din Germania din domeniu agricol au cate mii de hectare doar in Timis) a inceput procesul de demolare a unui garaj la sediul local. Problema este ca garajul respectiv este foarte aproape de casa mea si cum se face ca ~Dorel~ a reusit sa darame si 2 pereti + o parte din acoperis a casei mele. Interesant este faptul ca au inceput demolarea fara autorizatie si fara a spune ceva vecinilor (mie). Cum as putea proceda orice ce as putea face? Pot sa ii dau in judecata si sa cer despagubiri.