avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Activitate Nicol 93

Activitate Nicol 93

Nu am rezolvat nimic inca , cei de la consulat ne au spus sa insistam la registru civil unde ne am casatorit si sa le spunem ca nu vrem sa modifice o gresala ca atunci ne vor refuza din start , sa le spunem ca pe langa numele mamei care deja este scris in certificat vrem sa treaca ca si o nota numele mamei de casatorie, adica sa spuna ca doamna se numeste …….. dar a fost cunoscuta si ca ……. Am fost la registru civil si le am povestit tot ei au pus in sistem si au trimis mai departe si acum asteptam raspunsul lor . Cei de la consulat au spus ca in caz de nu vom reusi nici asa sa ii rugam sa ne dea in scris de ce ne refuza , iar apoi cu acest refuz sa il traducem si ne vor face certificatul . Nu stiu daca situatia ta este aceiasi cu certificatul de casatorie sau de nastere , dar ma gandesc ca la certificatul de nastere este putin mai diferit .
Nu am rezolvat nimic inca , pur si simplu nu ne ofera nimeni o solutie , astept sa ma contacteze cei de la consulatul din Manchester au spus ca ne vor contacta ei pentru a ne oferi mai multe informatii ,in cazul in care ne vor da o solutie revin cu informatii, baniuesc ca mai sunt si alti in situatia asta
Buna ziua , daca se poate sa imi spuneti si mie cum ati rezolvt aceasta problema , sunt intro situatie similara doar ca la mine este vorba despre certificatul de casatorie , pentru ca parintii me sunt divortati la casatorie pe certicatul de casatorie britanic eu am trecut numele mamei din prezent cel de dupa divort iar in certificatul meu de nastere numele mamei este cel de dupa casatorie din aceasta cauza cei de la consulat refuza transcrierea certificatului pana nu modificam gresala ,acestia vor ca numele parintilor de certificatul de castorie sa fie la fel ca si cel din certificatul meu de nastere ceea ce mi se pare o prostie , iar autoritatile britanice refuza modificarea deoarece ei nu o considera o gresala pentru ca mama in prezent are numele de dupa divort si vor sa aducem dovada ca numele mamei este acela ce noi il cerem si nu cel ce deja este in certificat . Actele noastre toate sunt expirate si nu le putem face pana nu transcriem certicatul , deci sunt blocati fara nici un act valid si nimeni nu ne ofera nici o solutie. Va rog daca se poate sa ma ajute cineva . Va Multumesc