avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela2503

Activitate Mihaela2503

Eu as vrea insa imi e teama ca nu vor ajuta, deoarece nu au fost receptivi la problema galagiei. Dar inteleg ca nici legea nu ar ajuta...

ynocentta a scris:

Demers pentru obtinut despagubiri ...implica instanta,stres prezenta termene de judecata-dar nu garanteaza hotarare favorabila
Mai bine desfasurati demersuri la conducerea unitatii de invatamant sa pozitioneze sursa de iluminare astfel incat sa nu mai ilumineze proprietatea dv

Am tras draperiile, cu un stalp in fata dormitorului degeaba. Am draperii opace dar au un milimtru intre geam si ele si intra pe acolo destul sa vad bine prin camera.

Moral vorbim ar trebui sa fie despagubiri pentru chinul asta de 6 ani, dar banuiesc ca e o lupta contra statului deci degeaba

mitabiciclista a scris:

Noaptea trageți draperiile.
Nu primiți nici o despagubire, doar pierdeți timp prin tribunale.

Locuiesc extrem de aproape de o scoala (5 metri maxim intre casa mea si scoala, separate de un gard) care recent a devenit liceu dupa ce liceul din sat a pierdut fonduri si a devenit o ruina.
Problemele sunt multe, ziua am galagie de nici nu pot deschide geamul, iar noaptea am lumina pentru ca au instalat un bec extrem de puternic, pus la o inaltime foarte mare. Lumina este mai puternica decat un stalp si bate direct in curtea mea, pentru ca fata scoli este indreptata spre laterala.

In concluzie, ziua galagie deci nu ma pot relaxa nici un pic. Noaptea, lumina, care vine direct spre dormitor, deci nu pot dormi bine.

Ce pot face in acest caz? Se pot solicita despagubiri?