avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1407 soluții astăzi
Forum Activitate laurasicoe

Activitate laurasicoe

Va multumesc pentru raspuns,am o alta intrebare:cu actele pe care le am ,certificatul de mostenitor,extrasul de la cartea funciara pe 2008 (apare pe numele bunicii) si alte acte doveditoare ca acel teren ,respectiv casa,apartin bunicii mele,as putea sa le folosesc,daca nu am titlu de proprietate?Ciudat este faptul ca cel care a cumparat terenul si casa ne-a aratat un titlu de proprietate autentic in care apare un singur proprietar,respectiv celelalt coproprietar cu bunica mea.Se poate face asa ceva?Am inteles ca acesta a dat o declaratie pe propria raspundere in care spune ca numai el este proprietar de drept iar bunica mea a renuntat la dreptul ei din casa si teren,lucru care nu este adevarat,dat fiind faptul ca am intentat proces primariei in 1991 proces castigat de noi dealtfel.Astept un raspuns! va multumesc!
Buna ziua,am si eu o problema la care nu reusesc sa- i dau de capat.In 1991 bunica mea a depus la primarie actele pentru obtinerea titlului de proprietate asupra tuturor bunurilor mostenite de la parintii sai ,respectiv sotul sau decedat.Pana aici toate bune,insa de la primarie se pare ca s-au facut cateva"greseli" si pe titlul de proprietate s-a trecut mai putin decat pe adeverinta.Culmea este ca lipsesc tocmai terenuri intravilane si 1/2 dintr-un imobil.Imediat ce a descoperit diferenta dintre titlu si adeverinta,bunica mea a sesizat primaria cu privire la greseala care s-a facut, si a cerut o rezolvare.Aceasta "rezolvare"a venit anul trecut din partea primariei cand i s-a oferit bunicii mele diferenta aceea,intr-o zona inundabila(asa specifica si pe adresa venita din partea primariei).Problema este ca noi nu vrem acel teren care ni-l ofera primaria,in primul rand pentru ca este cu mult sub valoarea terenului nostru,si in al doilea rand pentru ca este la 23km departare de locuinta noastra.In ceea ce priveste imobilul din care bunica mea are parte, comform actelor pe care le detine,acesta a fost vandut de catre celalalt coproprietar.Aici vine intrebarea mea,se mai poate face ceva?Din cat am vazut pe titlul de proprietate pe care il are celalalt mostenitor este trecut si numele bunicii mele,deci este titlu comun.Atunci cum a putut vinde acesta casa fara consintamantul bunicii mele?Se poate face asa ceva?sau se poate sa aiba vreo legatura cu faptul ca acest imobil este impartit intre bunica mea si fiul unui mare general de pe la Bucuresti????Astept raspuns! Va multumesc anticipat.