avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate johnny37

Activitate johnny37

Buna ziua,
Am o nelamurire legata de impozitul auto si as dori daca poate cineva sa ma ajute.

Eu sunt din Falticeni, jud. Suceava si in august 2008 am vandut un autoturism cu acte in regula unui cetatean din orasul Bacau. Am facut actul de vanzare-cumparare, dupa care i-am dat cumparatorului toate actele masinii, pentru ca cetateanul din Bacau nu stia cat va dura pana va face inspectia Rar si pt. ca avea nevoie urgenta de masina. peste 2 saptamani a fost programat la RAR si mi-a cerut certificatul fiscal de la directia taxe si impozite din care sa rezulte ca este platit impozitul pe anul in curs, pentru a incepe procedurile de inmatriculare. I l-am trimis prin Priori post, dupa care domnul din Bacau mi-a trimis fisa de inmatriculare in original pentru a o viza la directia locala de taxe si impozite. I-am returnat-o tot prin Priori post, dupa care cumparatorul a inmatriculat masina pe 1 septembrie pe numele sau, dupa care mi-a trimis chiar si o copie dupa cartea de identitate in care apare noul proprietar si noul numar al masinii. Dupa toate acestea am mers la Primarie pentru a radia autoturismul si de la plata impozitului. Aici am aflat ca am nevoie de un certificat de radiere si nu pot fi scutit de impozit altfel. Am contactat noul proprietar si mi-a comunicat ca nu a primit nici un certificat de radiere. Acesta s-a deplasat la biroul inmatriculari Bacau si i s-a spus ca odata ce am dus noua fisa de inmatriculare pentru viza (stampila)automat trebuia sa fiu sters de la impozit. Am mers din nou la primarie, de data asta si cu copia dupa cartea de identitate si acolo mi s-a spus ca nu o sa radieze masina decat daca aduc certificatul de radiere. acum eu nu stiu cui sa ma adresez si cum sa procedez in continuare. Este corect sa plateasca doua persoane impozit pentru acelasi autoturism?