avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate ioana b

Activitate ioana b

Discuție bilant
daca firma si-a suspendat activitatea la 1 mai 2009 pot sa depun bilantu la 30.06.2009?
Răspuns la discuția concediere
ma refer la faptul ca am auzit ca trebuie intocmit un fel de dosar. sau ce acte trebuiesc depuse spre instiintarea firmei
Discuție concediere
daca o angajata este insarcinata poate sa fie data afara?gravida si-a anuntat sefi verbal dar nu si-a inregistrat declaratia in scris, iar angajatorul dupa o luna de zile de la instiintare a amenintat-o pe gravida ca o da afara.se poate sa ii fie desfacut contractul de munca?ce acte trebuiesc depuse la dosar pentru gravida?
Discuție demisie
am o nelamurire cu privire la demisie.daca mi-am dat demisia de pe o zi pe alta angajatorul ma poate obliga sa stau 15 zile calendaristice in preaviz?dar daca nu raman la firma sa stau in preaviz firma poate sa-mi faca ceva?
Discuție depunere bilant
daca o firma si-a suspendat activitatea din 1.05.2009 poate sa depuna bilantul pe 2008 pana in 29.05.2009?
1. cheltuielile cu amortizarea lunara a mijlocului fix sunt incluse in totalul cheltuielilor lunare?
2. in registru de incasari si plati la total cheltuieli lunare sunt incluse si cheltuielile nedeductibile?
sau in registru de incasari si plati scriu sumele incasate si platile iar de amortizare si cheltuieli nedeductibile tin seama doar in declaratia 200?
defapt ma intereseaza ce se cuprinde la cheltuieli si ce declaratia
daca o microintreprindere si-a suspendat activitatea de la 1 mai trebuie sa depun declaratiile salariale pe luna aprilie?iar in iulie se depune declaratia 100 si 102?dar plata contributiilor cand se face?
cu ce articol din codul muncii pot inceta contractul individual de munca ca angajatii sa beneficieze de somaj daca firma si-a suspendat activitatea pe 3 ani.

Răspuns la discuția facturi emise
nu am inchis anul 2008 si firma nu e platitoare de tva
in ianuarie am depus declaratia cu impozitul pe venituri microintreprinderi cu impozitul calculat pe trimestru IV
Discuție facturi emise
cand pot sa inregistrez niste facturi emise anul trecut in trimestrul IV?deoarece am depus in ianuarie declaratia cu impozitul pe venit micro pt trimestrul IV
pot sa fac o declaratie rectificativa si sa inregistrez facturile in anul trecut?