avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate noiembriesm

Activitate noiembriesm

Răspuns la discuția Notificare perioada de proba
Si eu ma gandesc sa trimit si a doua oara. Am sa trimit printr-un executor jud de data asta.
Multumesc frumos. O seara buna.
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti care este parerea dvs.
Am inchis un cim printr-o notificare, salariatul fiind in perioada de proba. Documentul a fost trimis prin posta cu confirmare de primire, dar salariatul refuza sa semneze de primire, situatie in care posta a trimis inapoi scrisoarea. Considerati ca formalitatea de comunicare a fost indeplinita sau ar fi bine sa retrimit documentul prin executor judecatoresc ? Multumesc frumos.
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati sa clarific doua aspect, si anume:
1) Hot 20/14.01.2015 privind cota redusa de tva pentru toate tipurile de cazare incepand cu ce data se aplica ;
2) daca un document nu specifica data de la care intra in vigoare, care este regula dupa care se lucreaza.
Multumesc frumos.
Buna seara.
Va rog sa-mi spuneti daca o hotarare definitiva, doar definitiva, emisa de curtea de apel Bucuresti mai poate fi atacata. In solutia pe scurt publicata pe site-ul curtii de apel nu am vazut nimic in sensul asta, dar vreau sa ma asigur daca parata mai are alte cai de atac. Tema actiune: eliberare diploma, Spiru Haret.
Multumesc frumos.
Discuție Raportare SUMAL
Buna ziua.
In cazul raportarii SUMAL, un agent economic care are un depozit (comert cu lemne de foc) cand introduce in program avizele emise de el ce completeaza la dispozitiv dreptunghiular ? Cum procedati dumneavoastra ? Inregistrarea nu se poate salva daca nu completezi acest camp.
Multumesc frumos
Discutabila situatia. Sunt convins ca vor fi pareri in ambele sensuri.
Multumesc.
Multumesc frumos. Am sa reglez impozitul in luna curenta. Declaratia 112 nu cred ca mai e cazul sa o rectific, daca fac reglarea prin stat, nu? Totusi, dac nu rectific declaratia 112, de unde reiese ca am obligatia sa platesc penalitati, pentru ca in realitate eu am de platit ceva penalitati. Valoarea este nesemnificativa, dar vreau sa clarific si aspectul asta.
Inca o data multumesc pentru raspunsul dvs.
O zi buna.
Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti care este parerea dvs in cazul in care un salariat a primit deducere personala dar nu trebuia sa i se acorde, cim nefiind considerat la functia de baza. E vorba de trei luni.
Multumesc frumos.
Buna ziua.
Exista vreo declaratie pentru deseuri ? Vreau sa stiu daca deseurile ulei si grasimi comestibile uzate, menajer, fier vechi, uleiul auto uzat, acumulatorii auto uzati, altele, toate acestea trebuie sa le mentionez in vreo declaratie ? Eu stiu ca trebuie sa tin o evidenta a deseurilor, dar nu imi este clar daca am obligatia sa le declar pe undeva. Declaratia pentru obligatiile la fondul de mediu, cred eu ca se refera la altceva.
Multumesc frumos.


Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Autorizatie de mediu
Sincer, nu stiu. Nu am un astfel de document la dispozitie sa va pot raspunde. Eu vreau sa stiu ideea de baza. Exemplu: pentru activitatea de comert piese auto sau restaurant cu capacitate sub 100 locuri, eu cred ca nu este nevoie de autorizatia de mediu. Aceasta autorizatie de mediu nu se obtine in functie de anumite coduri caen ? Multumesc.