avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1903 soluții astăzi
Forum Activitate Cazacu Marius

Activitate Cazacu Marius

ANPC a prelungit termenul de raspuns. Nu le-au ajuns 30 de zile sa studieze cazul....
Raspunsul ANRE a fost copy/paste raspunsul Distrigaz dar tot nu ma satisface deoarece e imposibil sa faci o sapatura in pamant pe un metru jumate la 80 cm adancime, cu 1100 lei. Si sa pretinzi o suma de bani pe proiect si verificare fara sa imi prezinte o factura care sa dovedeasca faptul ca a costat atat cat cer. Nu mai zic de autorizatii care cel putin pentru interventie in spatiul public, nu se mai cere. Dar in primul rand ar fi trebuit sa imi prezinte o factura proforma inainte de executia lucrarii pe care eu sa imi dau acceptul. Asta mi se pare ciudat.
Din cate am inteles de la doamnele de la birouri, sunt multi care au primit facturi de genul si fiecare se descurca cum poate.... Foarte linistitor....
Am incercat. Am tot trimis adrese fara un raspuns concret. Am facut o cerere de audienta. Din cate ziceau fetele de acolo, nu prea am sanse sa discut cu cineva.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am cerut lamuriri de la Distrigaz, de la ANRE si sesizare catre ANPC. Raspunsul Distrigaz a fost o insiruire de taxe dar fara justificare, ANRE a dat raspuns copy/paste Distrigaz, ANPC a prelungit termenul cu inca 30 de zile si astept.
Factura racordare Distrigaz Sud Retele
Buna ziua,
Am semnat contractul de racordare la gaze pe 3.03.22, informatia oferita de angajatii Distrigaz fiind ca racordarea este gratuita pana pe 15.03.22. Dupa aproximativ o luna am primit un act aditional care stipula racordarea gratuita in limita a 2150 lei (valoarea medie a unui racord), stabilita de legislatia ANRE. Mi s-a comunicat verbal ca valoarea reala ar ajunge undeva la 4000 lei. Am solicitat un deviz oferta inainte de executia racordului insa raspunsul a fost ca imi vor face lucrarea si apoi vor veni cu factura de regularizare.
In iulie a fost executata lucrarea.
La inceput de noiembrie a venit factura. undeva spre 9000 lei din care se scad 2150 lei. Pentru o distanta de 1,50 m de la magistrala la limita de proprietate, sapatura in pamant la 80 cm adancime. Exagerat. Imi depaseste orice asteptare si posibilitate de a plati aceasta suma.
Am solicitat justificarea acestei sume dar am primit doar niste valori, fara niciun deviz justificativ.
Cum pot sa renunt la contractul cu ei si la cutia de pe gard instalata, avand in vedere lipsa de transparenta si faptul ca din ianuarie gratuitatea de 2150 nu va mai fi valabila?
Multumesc!
Factura racordare Distrigaz Sud Retele
Buna ziua,
Am semnat contractul de racordare la gaze pe 3.03.22, informatia oferita de angajatii Distrigaz fiind ca racordarea este gratuita pana pe 15.03.22. Dupa aproximativ o luna am primit un act aditional care stipula racordarea gratuita in limita a 2150 lei (valoarea medie a unui racord), stabilita de legislatia ANRE. Mi s-a comunicat verbal ca valoarea reala ar ajunge undeva la 4000 lei. Am solicitat un deviz oferta inainte de executia racordului insa raspunsul a fost ca imi vor face lucrarea si apoi vor veni cu factura de regularizare.
In iulie a fost executata lucrarea.
La inceput de noiembrie a venit factura. undeva spre 9000 lei din care se scad 2150 lei. Pentru o distanta de 1,50 m de la magistrala la limita de proprietate, sapatura in pamant la 80 cm adancime. Exagerat. Imi depaseste orice asteptare si posibilitate de a plati aceasta suma.
Am solicitat justificarea acestei sume dar am primit doar niste valori, fara niciun deviz justificativ.
Cum pot sa renunt la contractul cu ei si la cutia de pe gard instalata, avand in vedere lipsa de transparenta si faptul ca din ianuarie gratuitatea de 2150 nu va mai fi valabila.
Multumesc!