avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Activitate NewMan12

Activitate NewMan12

Doresc să știu dacă pot fi acuzat și sancționat în mod legal de poliție în cazul folosirii ironiei și al sarcasmului conform "LEGE Nr. 61 din 27 septembrie 1991"(art 2 în special)

pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice

Articolul 2.Constituie contravenţie săvîrşirea oricăreia din următoarele fapte, dacă nu sînt comise în astfel de condiţii încît, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni: a) săvîrşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenta împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natura sa tulbure ordinea şi liniştea publică sau sa provoace indignarea cetăţenilor ori sa lezeze demnitatea şi onoarea acestora sau a instituţiilor publice;

Mă refer la categoria "expresiilor jignitoare". Repet, pentru folosirea ironiei și al sarcasmului în situația dată, fără atac la demnitatea lui(cu toate că aici se încadrează oarecum în felul că am dorit să arăt inconsecvența logică de care dispune și faptul că sunt tratat în mod nesincer și nedrept, lucru care inevitabil face referire la el ca persoană), fără amenințați, fără injurii, fără blesteme etc.

Mulțumesc anticipat!