avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1894 soluții astăzi
Forum Activitate v.dan

Activitate v.dan

ok
va multumesc pentru timpul accordat si pentru raspunsuri,
cu stima
verdes dan
o sa fiu atent, dupa modificarile facute am predat cartea de munca la noua firma azi!
dar ma intreb oare, cartea de munca nu are un cod de eliberare sau sa fie notat undeva ca s-a emis repectiva carte de munca, si sa fie trecuta sub numele de "Veres" in loc de "Verdes" care ar putea sa imi faca probleme pe viitor? sau careta de munca se elibereaza si se tine in ea doar evidenta locurilor de munca, etc .. ?
c.i.m = contractul individual de munca? ( scz am terminat ingineria anu asta si inca nu sunt in masura sa inteleg 100% termenii), daca au registru la contractul individual de munca il au la c.i.m care l-am avut ? si daca se face un contract nou cu o alta firma, as mai putea avea aceleasi probleme daca mi-a fost modificat in careta de munca numele ?
ok o sa ma duc! dar de acum inainte o sa mai poata aparea erori de genul asta? ei nu au evidenta cartii de munca in ceva registru in care sa fiu trecut tot cu numele de :Veres" in loc de "Verdes" in care sa nu se fi facut modificarea de nume ca azi cand am fost si le-am zis de greseala mi-au corectat doar in careta de munca si mi-au dat-o inaoi fara sa mai faca modificari altundeva.
am uitat sa precizez ca la nume mi-a corectat cu negru, si ma gandesc ca ei sa nu aiba cartea de munca in ceva registru sub numele de "Veres" si sa apara probleme pe viitor
un caz a fost cel cand mi s-a schimbat functia din tehnician in inginer, in cartea de munca nu imi apare, ma gandesc ca o fi asta un motiv? deoarece nu am avut numele scris corect? secretara mi-a spus ca a facut act aditional si la dus 100% la fortele de munca ....
ce imi recomandati sa fac ?
buna ziua;
din aprilie pana in septembrie am lucrat la o firma, primul loc de munca astfel incat mi s-a intocmit si un carnet de munca, carnetul de munca era tinut la ITM, azi am scos carnetul pt ca ma angajez la o alta firma, cand am deschis carnetul am constatat ca NUMELE ERA SCRIS GRESIT, in loc de VERDES era scris VERES, si am observat inca o greseala la unitatea eminenta a certificatului de nastere in loc de "cons pop Baia Mare" era trecut "cons pop Cluj Napoca", i-am spus doamnei de acolo ca este gresit! La unitatea eminenta a certificatului a taiat si a scris cu rosu, iar la nume din "Veres" a mai pus litera "d" si a facut "Verdes".
Acuma intrebarea este: in afara de carnetul de munca mai trebuia modificat undeva? nu au ei ceva registre in care sa tina evidenta? pot aparea cxeva probleme daca mai trebuiau sa modifice undeva si nu au modificat ?
va multumesc