avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate VargaMatei

Activitate VargaMatei

Asta știu.
Dar întrebarea mea a fost alta:
Are voie angajatorul să mărească norma de lucru,de câte ori are el chef? Este legal?

Cornel Vasile a scris:

1. Angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.

2. Normele de munca se elaboreaza de catre angajator, conform normativelor in vigoare, sau, in cazul in care nu exista normative, normele de munca se elaboreaza de catre angajator dupa consultarea sindicatului reprezentativ ori, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor.

Bună seara.Sunt angajat cu contract individual de muncă cu normă întreagă,la o companie multinațională.În această companie,am funcția de manipulant marfă,și o vechime totală de 4 ani.Problema este următoarea: în acești 4 ani norma de lucru a fost mărită de trei ori,fără să fim întrebați dacă suntem sau nu de acord,nici măcar un act aditional la contract care să ateste aceste schimbări.
Este normal ca norma de lucru să fie mărită? Codul muncii prevede ca angajatul să aibe o normă de așa natură să poată lucra într-o intensitate normală.Dar aici nu mai avem intensitate normală.
Vă mulțumesc anticipat,și aș dori să dați curs întrebării mele.