avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate Karla422

Activitate Karla422

Buna ziua!
Imi cer scuze daca intrebarile pe care le voi pune sunt putin aiurea, insa sunt foarte novice in aceste subiecte.
Am vazut subiecte similare celui pe care urmeaza sa il deschid/intreb, insa ce am gasit pe forum, e de prin 2010, si as avea nevoie de informatii actuale.

Sunt proaspata absolventa a facultatii de medicina dentara (promotia 2022), si in prezent rezident (si deci, cu contract de munca la un spital de stat, norma intreaga), proaspat inscrisa in colegiul medicilor stomatologi (urmeaza sa primesc certificatul de membru/de libera practica).
As dori pe langa rezidentiat sa imi mai iau o colaborare/un job part time (pentru ca realmente rezidentiatul imi ocupa maxim 4h/zi, uneori doar 3-4 zile/saptamana). Angajatorii/colaboratorii au ca cerinte sa am infiintat un SRL sau PFI.
Care dintre cele doua este mai avantajoasa pentru un medic debutant dpdv financiar? Ce acte presupun cele doua?
Sau exista posibilitatea sa fiu angajata cu jumatate de norma? Daca da, cu cate ore, avand in vedere ca figurez ca angajata cu norma intreaga?

***Mentionez ca domiciliul (din C.I.) este in Oradea, insa locuiesc in Bucuresti (nu am flotant), angajata aici si inscrisa la colegiul Mun. Bucuresti. Dau aceasta informatie pentru ca am vazut ca ar fi nevoie sa ma inregistrez la finantele din judetul de domiciliu (dar nu sunt sigura de aceasta informatie).

Multumesc!