avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate Cristi1234567

Activitate Cristi1234567

completare...

Fapta mea nu se incadreaza la art. 100 alin.3 lit. e ?
In procesul verbal este mentionat cf. art. 111 oug.95/2022.
In art. 111 se face trimitere printre altele la art. 100 alin.3


CAPITOLUL VII Răspunderea contravenţională >
Art. 100. -
(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:
a) depăşirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea roşie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferată;
b) neacordarea priorităţii de trecere pietonilor angajaţi în traversarea regulamentară a drumului public prin locurile special amenajate şi semnalizate, aflaţi pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului;
c) neacordarea priorităţii de trecere vehiculelor care au acest drept;
d) nerespectarea semnificaţiei culorii roşii a semaforului;
e) nerespectarea regulilor privind depăşirea;
f) nerespectarea semnalelor, indicaţiilor şi dispoziţiilor poliţistului rutier aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu;
g) nerespectarea prevederilor art. 79 alin. (2).
Citisem anterior art. 101 aliniatul 3 , dar din punctul meu de vedere de necunoscator, nu ma incadrez.
Gresesc?

(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 60 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:
a) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
b) nerespectarea interdicţiei temporare de circulaţie instituite pe un anumit segment de drum public;
c) nerespectarea regulilor de circulaţie la trecerea unei coloane oficiale sau intercalarea într-o astfel de coloană;
d) circulaţia pe sens opus, cu excepţia cazurilor în care se efectuează regulamentar manevra de depăşire
Multumesc pentru raspuns.
Ar putea sa ma ajute cineva cu coordonatele acestei sanctiuni din lege?
Buna ziua!

Am rugamintea, daca se poate, sa ma ajutati cu un raspuns referitor la urmatoarea speta:
Am depasit un autoturism in dreptul unei treceri de pietoni ( nu era nimeni pe aceasta ) moment dupa care am fost oprit de un echipaj ,amendat, fiindu-mi totodata suspendat permisul pentru 60 de zile.
Pentru o astfel de fapta, suspendarea nu ar trebui sa fie doar pentru 30 de zile?
Va multumesc.!