avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1320 soluții astăzi
Forum Activitate Roxana3003

Activitate Roxana3003

Buna ziua . Cred ca nu am fost destul de explicita . Noi avem decat certificatul britanic cu mama dar fara tata el nefiind cu noi aici . Luna aceasta vom veni in tara sa ii facem certificat romanesc . Nu stim cum putem sa facem ca tatal sa isi recunoasca copilul . Poate sa il declare chiar daca nu este trecut pe cel britanic? Ma puteti ajuta cu aceasta intrebare?
Multumesc


Avocat Neagu Elena a scris:

Stabilirea paternității copilului fata de tata se poate stabili prin recunoașterea acestuia în fata ofițerului de stare civila din România, dacă tatal dorește acest lucru.
Dacă tatal refuza recunoașterea copilului atunci mama îl poate acționa in instanta sa stabileasca paternitatea copilului urmând ca în cadrul acelui proces sa stabileasca și domiciliul copilului la dansa, exercitarea autorității parintesti în mod exclusiv de mama sau împreună de ambii părinți, cuantumul pensiei alimentare, program de vizita cat și obligarea tatalui la plata a 50% din cheltuielile pe care mama le-a făcut cu sarcina, nașterea și lăuzia.
În funcție de situația dvs, aveti dreptul sa fiți consiliata de un avocat și sa cunoașteți în detaliu cum este mai bine sa acționați.


Buna ziua . Cred ca nu am fost destul de explicita . Noi avem decat certificatul britanic cu mama dar fara tata el nefiind cu noi aici . Luna aceasta vom veni in tara sa ii facem certificat romanesc . Nu stim cum putem sa facem ca tatal sa isi recunoasca copilul . Poate sa il declare chiar daca nu este trecut pe cel britanic? Ma puteti ajuta cu aceasta intrebare?
Multumesc
Buna ziua . Copilul meu a fost nascut in Marea Britanie are certificat de nastere britanic doar cu numele mamei. Mergem in Romania sa facem transrierea certificatului si totodata tatal vrea sa iai recunoasca copilul, cum se procedeaza ? Intai trebuie transcris din certificat britanic in cel romanesc sau tatal in momentul transcrierii isi poate recunoaste copilul? Multumesc
Buna ziua. Intrebarea mea este : daca copilul a fost nascut in strainatate si are trecut decat mama pe certificatul de nastere strain dupa transcrierea in certificat romanesc tatal isi piate recunoaste copilul? Mentionez ca la data nasterii si înscrierii tatal nu a fost prezent . Multumesc anticipat