avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1366 soluții astăzi
Forum Activitate Utilizator628

Activitate Utilizator628

Buna ziua. Mentionez ca ma rasfoit forumul dar nu am regasit o speta similara, drept pentru care va rog, in masura timpului disponibil, sa va exprimati un punct de vedere fata de banuiala mea. Accea ca se incearca o inselatorie cu un teren intravilan situat in Bucuresti.

Am fost chemat in judecata in calitate de parat-mostenitor de catre un reclamant care solicita o hotarare care sa tina loc de act autentic.

Incerc sa expun cat mai succint cronologia faptelor si sper sa poata fi inteleasa speta.

Reclamantul, in calitate de promitent cumparator a incheiat la inceputul anului 2020 cu un promitent vanzator o promisiune de vanzare-cumparare pentru un teren de 280 mp situat in Bucuresti, Sector 3, la aproximativ 2 km de centru. Terenul este situat pe o straduta cu vile, bine pozitionat. Promitentul vanzator sustine ca este proprietar pe acel teren, in baza unei chitante de mana (dactilografiata) cu martori, datand din anul 1972, vanzatori la acea vreme fiind bunicii mei din partea tatalui.

Bunicii mei proprietari de drept ai terenului in baza unui contract de vanzare-cumparare din anul 1946 care exista in Arhivele Istorice. Eu nu stiam de acel teren, mama divortand de tatal meu in anii 70, la acea vreme eu fiind mic.

Bunica a decedat in anul 1975, bunicul in anul 2000. Au avut 2 copii: tatal meu care a decedat in anul 2018 si un alt fiu decedat in anul 1982. Au fost dezbatute succesiuni/mosteniri de pe urma tuturor mai putin de pe urma unchiului meu decedat in anul 1982. Acesta la randul lui nu a avut copii.

Revenind in prezent.
Parintii promitentului vanzator, de la data achizitiei prin asa zisa chitanta de mana a terenului din anul 1972, si pana la data decesului lor, survenit in anul 2001 respectiv 2006, nu au mai intreprins nicio actiune in ceea ce priveste terenul. Acestia au avut doi copii. Promitentul vanzator si o fiica. Terenul nu are cadastru, nu are intabulare nici rol fiscal. Dupa decesul parintilor lor, nici promitentul vanzator nici sora lui nu au facut niciun demers cu acest teren. Deci timp de 48 de ani, acest teren a stat parasit. Dupa urma parintilor decedati nu a fost dezbatuta succesiunea.

La inceputul anului 2020 sora da o declaratie la notar in care mentioneaza ca renunta la mostenire. In acceasi zi, fratele ei da o declaratie la acelasi notar ca accepta mostenirea. A doua zi, la acelasi notar, fratele incheie promisiune de vanzare cu promitentul cumparator. Este stipulat un termen de patru luni, timp in care promitentul vanzator se angajeaza sa rezolve cu dezbaterea succesiunii si mostenirii astfel incat sa poata fi perfectat act autentic.

Pretul vanzarii terenului este mentionat in promisiune ca fiind de 12000 euro. Pretul real al terenului il estimez ca fiind 250000-280000 euro.

La data semnarii promisiunii, promitentul cumparator achita 10000 euro. Restul de 2000 euro vor fi achitati la perfectarea actului autentic.

Se pare ca promitentul vanzator nu respecta intelegerea bilaterala in legatura cu dezbaterea succesiunii/mostenirii pana la termenul mentionat - luna mai 2020. Actul autentic nu se incheie. Promitentul cumparator mentioneaza ca a incercat sa ia legatura cu vanzatorul in aceasta perioada dar acesta invoca fel si fel de motive. Cu toate acestea, in luna noiembrie 2020, promitentul cumparator achita si restul de 2000 euro prin transfer bancar. Promitentul vanzator da declaratie la acelasi notar de incasare integrala a pretului. Din luna noiembrie 2020 promitentul vanzator nu mai raspunde la telefon, cumparatorul mentionand ca nu a mai putut lua legatura cu el.

Avand indoieli in legatura cu aceasta tranzactie, am cautat informatii referitoare la promitentul vanzator. Nu stiu cat de relevant este, insa acesta are adresa de domiciliu in Ferentari, pe o strada cunoscuta pentru traficul de droguri, cu blocurile acelea de 3-4 etaje, si cu gunoiul aruncat direct de pe geam in strada. La adresa din buletin mai figureaza o persoana inchisa pentru traficare droguri de risc si o alta persoana care si-a declarat insolventa in anul 2021. De altfel majoritatea locatarilor de pe acea strada a declarat insolventa. Informatiile sunt publice, eu le-am regasit pe site la DITL Sector 5.

Promitentul cumparator are o firma care se ocupa cu topografia, deci cu terenuri.

Nu expun concluzia pe care am tras-o, insa va rog daca ati avut timp sa cititi ce am scris, care ar fi parerea voastra?

Multumesc,

La inceputul anului 2020

Buna ziua.
Revin cu o precizare. Promisiunea bilaterala de vanzare-cumparare a fost redactata de catre Notariatul Nemesis, unde, la final de an 2022, o notarita a fost arestata pentru fraude imobiliare