avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate LauraLuo95

Activitate LauraLuo95

Permis de ședere are. Data trecuta a intrat cu viza in germania...viza am luat o din Franța a fost mai ușor... Deci nu m ați lămurit..am transcris certificat de căsătorie ..oricum va mulțumesc frumos deci să înțeleg la vama in ungaria de exemplu
Nu ne lasă să trecem....
SM LEGAL CONSSULT a scris:

Certificatul de casatorie nu tine loc de viza sau de drept de intrare intr-un stat. Casatoria trebuie inregistrata in Romania daca sunteti casatoriti in afara tarii ori transcris certificatul de casatorie. Apoi e necesar sa obtina permis de sedere pe teritoriul Romaniei procedura care se realizeaza prin Inspectoratul General ptr Imigrari. Dupa ce obtine permis de sedere si are pasaport valabil poate iesi din Romania in vederea deplasarii in afara tarii dar ptr Germania tre obtinuta viza ptr ca este cetatean Non UE.

Germania de exemplu ,daca el este căsătorit cu mine ,poate merge fara viza? Doar cu certificatul de căsătorie sau mai este necesar altceva? Mulțumesc mult

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Depinde de unde plecati si in ce tara calatoriti caci unle tari impun viza.

Buna ziua ,

Mă puteți ajuta cu niste informații va rog? Nu știu exact unde ar trebui sa întreb.. soțul meu este cetățean chinez ,eu românca ,ne am căsătorit , ce acte sunt necesare pentru a ieși din tara? Pentru a călători Intr o țară care nu este în spațiul Schengen? Lui nu ii mai trebuie viza corect? Putem trece granita cu certificatul de căsătorie?

Mulțumesc mult