avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate Crinuta

Activitate Crinuta

Nu am folosit notiunea de "retroactiv" in mod intentionat - e normal sa nu se poata aplica retroactiv (si prin asta as intelege sa mi se recalculeze drepturile banesti pe lunile deja trecute si nu e logic pentru ca atunci a fost intr-adevar alta lege - nu cea din 2005 sa ne fie cu iertare), ci sa se aplice pentru toate mamele la 3 zile dupa publicarea in Monitorul Oficial, cum este firesc.

Nu este normal ca faptul nasterii sa conteze in aceste circumstante, ci faptul ca s-a nascut un copil, ca acest copil are varsta mai mica de 2 ani si ca mama are aceleasi drepturi ca si celelelte mame. Banuiesc ca nu se va specifica in lege faptul ca se va aplica exclusiv celor care nasc dupa data publicarii legii in Monitor, asta ar incalca drepturile celorlalte mame de copii sub 2 ani si probabil ca atunci vom avea alte alternative, mai putin ortodoxe.

Dar, sa lasam legea sa vina si sa ajute Dumnezeu sa fie aplicata corect pentru toate mamele.

Multumesc.

Crina
Buna, am si eu o intrebare. Am intrat deja in CIC pe 1 oct 2008, daca va trece legea cu 85% din veniturile pe 12 luni inainte de nasterea copilului - am vreo sansa sa beneficiez de 85% sau voi fi obligata sa raman la cei 600+200?

Va multumesc!

Crina Popescu