avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei2024

Activitate Andrei2024

Medicul de familie refuza temeinic sa-mi acorde concediu medical
Sunt angajat de o luna de zile - mai exact de la inceputul lunii IAN (dar avand o pauza de 6 luni de zile intre job-ul actual si cel de dinainte). In cea dea 2-a luna m-am simtit rau (am avut febra -> 39 C, tuse puternica, ameteala..) am cerut ajutorul medicului de familie si acesta m-a trimis la Institutul Matei Bals pentru a fi testat pentru diverse gripe - astfel iesind pozitiv si avand gripa A.
Cei de la Matei Bals mi-au recomandat izolare la domiciliu pentru 5 zile.
Revenind la medicul de familie cu recomandarea de la Matei Bals si cu adeverinta de la angajator (din care reiese ca sunt asigurat).. medicul de familie a refuzat sa-mi dea concediu medical pe motiv ca nu sunt asigurat - chiar si atunci cand i-am spus ca nu vreau sa fie platit acest concediu medical.
Intrebarea mea e: cand are dreptul un angajat la concediu medical (in special ne-platit)? cat timp trebuie sa treaca de cand s-a angajat pentru a beneficia de acest drept? Si ce se intampla mai exact (ca si in cazlu meu) daca cineva se imbolnaveste la o luna dupa angajare si trebuie sa stea izolat - isi poate sau nu lua concediu?