avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate ȘĂTRARU

Activitate ȘĂTRARU

Mulțumesc pentru raspuns,nu am scris ca notarul de la Hunedoara care a făcut succesiunea este de vina,el a avut un Cf editat greșit, după care s-a luat ,acum Cf este actualizat și am fost cu el ca sa-mi modifice actul de succesiune precum vor notarii din Rosiori de Vede. Notarul de la HUNEDOARA nu vrea ,spune că nu se poate ,eu vreau sa stiu cum pot vinde casa? De ce unii notari spun că se poate modifica actul de succesiune(cum vor cei din Teleorman) iar alții nu .Ca nu pot vinde fără modificare iar cel de la Hunedoara ca se poate.Etajul nu a fost făcut după succesiune,casa este gata din 1997 ,în toate actele apare p+1 ,la sol 82 mp în suprafață totală de 164 mp.s-a omis ce urma 164 mp.Mulumesc
Am o proprietate in Teleorman, casa cu parter +etaj ,și 5 parcele .Eu cu sotul am fost proprietari în acte ,dar el a decedat.Am făcut succesiunea după soțul fiind eu cu unicul fiu proprietari.O greseala la oficiul de cadastru (de care nu am stiut ) ,nu apare casa construita de noi ,la p+1 cu suprafața totală de 164 mp, ci numai casa la sol 82 mp în actul de succesiune .O eroare după un extras de carte funciară scoasă de soțul meu .A fost corectat la oficiul de carte funciară din Rosiori de Vede, (fiind o eroare materiala ),unde este clar acum corectat "proprietate p+1 cu suprafața totală de 164 mp.Problema este ca vreau sa o vand ,am un cumpărător dar notarul din Rosiori de Vede a zis ca trebuie corectat in actul de succesiune care l-am facut in jud.Hunedoara .Notarul din Hunedoara a zis ca nu poate sa corecteze ca nu se poate asa ceva.Cei din Rosiori de Vede au spus că nu pot sa vând dacă nu este corectat,cel de aici din Hunedoara zice ca se poate și face el actele de vanzare-cumpărare.Sunt 300 km distanță între noi,cine cumpara este clar din acea zona și sa-l aduc pe om aici?.De cand au decedat socrii nu sta nimeni acolo .As vrea sa știu cine e rauvoitor și cum pot vinde în situația asta .Am facut deja 2 drumuri in Rosiori , si Alexandria la notar. Va multumesc